Gezilecek Yerler

Körkün Kanyonu

Adana / Karaisalı

Seyhan’ın önemli kollarından birisi olan Körkün Çayı, aynı adlı kanyonun içerisinden geçerken, yer yer irili ufaklı birçok şelale ve doğal havuzu oluşturmaktadır. Kanyon, özellikle trekking severler için zor olmayan ve tırmanış gerektirmeyen bir parkur sunmaktadır.  Bu parkurda  ırmağın kenarından ve ormanlık alanlardan ilerleyerek toplamda 6-7 km’lik bir yürüyüş yapılabilmektedir.  Özellikle yaz aylarında serinlemek isteyen doğaseverler için amatör seviyede ekipman ile  tedbirler alınarak ilerlendiğinde eşsiz güzellikte  manzaralar görülebilmektedir.

Körkün Kanyonu ve Körkün Şelaleleri eşsiz doğası ve mükemmel manzarası ile her zaman ziyaretçilerini büyülemiştir.
Aslında Körkün kanyonu Türkiye de çok fazla bilinmemektedir, Adana ve çevre illerdeki doğa severler burayı bilmekte ve sık sık ziyaret etmektedir. Zaman zaman yapılan faaliyetler ile buraya ilk defa gelenlerin de hayranlığını gizleyemediği harika şelaleri, doğal havuzları, muhteşem havası ve manzarası olan bir yer.

Körkün kanyonu içerisinde, yer yer irili ufaklı bir çok şelale oluşmaktadır.

Mevsimsel olarak su seviyesindeki değişiklikler ile kanyonun geciş zorluğu değişmektedir ve gittiğiniz mevsime bağlı olarak şelalelerin bazıların göremeyebilirsiniz.

Yağışlara da bağlı olarak kimi zaman suyun debisi artarak kanyonu çok zorlu hale getirebilmektedir.

Kanyon içerisinde ilerlerken bazı yerlerde keçiler ve ağıllar görebilirsiniz. Yöre halkı kanyonun bazı bölümleri doğal ağıl olarak kullanmaktadır.

Kanyon geçişi için gerekli malzemeler

Kanyon geçişi yapacaksanız bu malzemeleriniz olmadan kesinlikle gitmeyin.

Tüm kanyon geçişlerinde mutlaka güzel manzaralarla karşılaşacaksınız, bazen mükemmel bazen de harika manzaraları göreceksiniz, bunları ölümsüzleştirmek için Fotoğraf makinenizi ilk olarak hazırlayın.

Su içerisinde giyebileceğiniz, mümkünse bot olmalı, bileğinizi koruyan ve kavrayan ayakkabı.

Sırt çantası, su geçirmez çantanız var ise onu almanız daha iyi olur ama yoksa da mutlaka bir sırt çantası alın. Atıştırmalık bir şeyler yanınıza alın ve bunları çantanıza koyun. Çantanız su geçirmez çanta olsa bile her ihtimale karşı siz tüm koyduğunuz malzemelerinizi bir poşet içerisine koyarak ağızlarını sıkıca kapattıktan sonra çantanıza koyun.

Su içerisinde rahat hareket edebileceğiniz giysiler, şort ve tişört olabilir. (Tercih sizin)

Yedek kıyafetlerinizi ve havlunuzu almayı da unutmayın.

Körkün Kanyonuna Nasıl Gidilir ?

Kanyon geçişleri zor ve tehlikelidir, bu yüzden kanyon geçişi yapmayı düşünüyorsanız mutlaka kanyonu ve bölgeyi bilen birileri ile gidiniz.

Karaisalı İlçe merkezine ulaştıktan sonra yaklaşık 15 km asfalt ve 3 km gibi bir stabilize yol gittikten sonra kanyon girişine ulaşırsınız.
Buz gibi akan körkün ırmağının içerisinden çok fazla zor olmayan ve tırmanış gerektirmeyen bir gezi için toplamda 6 – 7 km lik bir yürüyüş yapmanız gerekir.
Bu yürüyüşte bazen ırmağın kenarından, bazen içinden, bazen ormanlık alanlardan ilerleyeceksiniz muhteşem manzaralar, şelaleler ve doğal havuzlar sizi bekliyor olacak keyfini çıkarın.

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu