Gezilecek Yerler

Elazığda Bir Ege Kasabası: Ağın

Elazığ / Ağın'da Yaşam

Tayinler açıkladığında sonuç ekranında daha önce adını hiç duymadığım bir yer vardı. “Ağın“. Tabi hemen merakla arama motorlarında araştırmaya başladım vee sonuç: 3 tarafı sularla çevrili minik bir ilçe.

Daha Ağın’ı harita üzerinde ilk gördüğümde ısınmıştım. Başkent Ankara her açıdan çok güzeldi fakat artık yıllardır hayalini kurduğum o müstakil evi tutup istediğim her türlü hayvanı besleyebilecektim.

Şehit Polis Mehmet Şevket Uzun Köprüsü

İlk Bakış

Ağın’ın üç tarafının keban baraj gölü sularıyla çevrili olması sebebiyle ilçeye geçiş bir köprü yardımıyla sağlanıyor. Köprü oldukça görkemli ve güzel. Adeta Yavuz Sultan Selim Köprüsünün küçüğü diyebilirim. Türkiye’nin 4. büyük en uzun asma köprüsü ünvanına sahip.

Memurlar İçin Barınma Sorunu

Bu başlığı attım çünkü ilk etabta hayalini kurduğum o müstakil evi bulmakta oldukça zorlandık. Bu muhteşem güzellikteki ilçede beton ve kaloriferli ev bulmak imkansızdı. Mevcut evlerin çoğu topraktan yapılmış ve bakımsızdı. Uzun uğraşlar sonucu şimdi ki Ağın Belediye Başkanı Ali USLU sayesinde beton müstakil bir ev bulabildim. Tabi ki bu süreçte Ağın halkının ne kadar yardım sever ve cana yakın olduğunu ilk kez görmüştüm. Beton evi bulduk ve şimdi başka sorunlar vardı. Camlar Ahşap, yerler parkesiz ve ev sobalıydı.

Tamir Tadilat

Ev sahiplerimiz harika insanlardır. Ben ve eşim ne dediysek yaptırın dediler. İlk etapta parkeler ve ahşap camlar yapıldı. Bu evi kendi evim gibi sevmiştim. Hatta bazen çivi bile çakmaya kıyamadığımız oldu. 🙂

Isınma

Tüm bu tadilatlardan sonra bir problemimiz daha vardı. Evde kalorifer sistemi yoktu. Sobayla ısınacaktık. Her ne kadar soba ile ısınmak keyifli olsada ikimizde çalıştığımız için bu iyi bir seçenek değildi. Sonrasında Tüm ısınamazsınız, olmaz yorumlarına rağmen klima ile ısınma tercihini yaptık.

Hobilere, Eğitime Bolca Vakit

Büyük şehirler her açıdan gelişmiş olsalar da en değerli zamanlarımızı bizden alıp götürüyorlar. Trafikte geçen zaman, İş yerinde yoğun çalışma ve neticesinde getirdiği yorgunluk. Ağın ilçesinde tüm bunları unutun. Evden işe gitmeniz 5 dakika sürmüyor. İş yoğunluğu Nufusla orantılı olduğu için 1800 Nüfuslu Ağın’da bunu dert etmenize gerek yok. Tüm bu büyük şehir dertlerini kenara attığınızda en değerli zamanınız size kalıyor.

Bir tarafta Türkiye’nin Başkenti Ankara , diğer tarafta Huzur Kenti Ağın.

Üç yıldır ilçedeyim ve ilgili olduğum alanlara bol bol vakit ayırabildim, onlarla da yetinmeyerek yeni maceralara adım attım. İlk olarak Çince diline yoğunlaştım ve hiçbir Türkçe kaynak olmadan çalışmaya devam ettim. Teknolojik aletlere yatırım yaparak birçok ürünü keşfetme tecrübe edinme fırsatım oldu. İlk oturduğumda camları kırık, parkeleri bile olmayan evi tamamen otonom hale getirerek akıllı cihazlarla donattım. Önceden meraklı olduğum hava araçlarına bir drone satın alarak tecrübelerimi ilerlettim. Diğer taraftan kendi dronumu (FPV) toplamaya başladım. Grafik, tasarım yeteneklerimi pekiştirdim. Bir dönem İlçe Kaymakamı Sn. Fatih CIDIROĞLU‘nun desteğiyle yanında çalışarak bu ilçenin güzelliklerini tanıtma fırsatı buldum. Şimdi ise dronepilotlari.net sitesinin temelini atmış bulunmaktayım.

Bu güzel ilçede sizlerde kişisel gelişiminize katkı sağlayabilecek alanlara bol bol vakit ayırabililir, hobi olarak balık tutabilir, mantar toplayabilir, doğa yürüyüşleri gibi benzeri etkinlikler yapabilirsiniz.

Bahadırlar Köyü.

Kültür, Sanat ve Nüfus

Ağının en bilinen özelliği ise insanlarının okumuşluk oranıdır. Türkiye’nin bir çok önemli kurumuna önemli insanlar yetiştirmiş bir coğrafyadır burası. Milletvekilleri, Doçentler, Profesörler, Doktorlar, Polisler vb. bir çok meslek grubunda Ağın’lı görebilirsiniz. Hatta ünlü şair Niyazı Yıldırım GENÇOSMANOĞLU buralıdır. Tabii bu kadar okuyan nesil yetiştirmek ilçede nüfus kaybı yaşatmış. Resmi kayıtlarda 1800 görünen Ağın Nüfusu gerçekte olduğundan daha da az ve emekli kentine dönüşmeye başlamış. İlçede oturan yaşlı kesim; Isınma probleminden dolayı sadece yaz aylarında ilçeye geliyorlar. Kış mevsiminde memurlar dışında sokaklarda yürüyen insan görmek zor.

Ağın Şahin Tepesi ve Kaşpınar Köyü.

Sakin Şehir Ağın

Ağın’ın zamanla emekli kentine dönüşmesi, 2019 Yılında TÜİK verilerine göre Türkiye’nin en yaşlı ilçesi seçilerek resmi olarak doğrulanmıştır. Bu durum Ağın’ın coğrafi güzelliği, hava kalitesi ile de birleşince (Cittaslow) Sakin Şehir ünvanını sonuna kadar hak ettiğini kanıtlıyor.

Burhan Abiyle Drone Tamiri

Harika Komşuluklar

Bu ilçede en güzel şey komşuluk ilişkisi diyebilirim. Sabah uyanıp kapınızı açtığınızda, kapının önüne bırakılmış domates, biberle karşılaşırsınız. Bu durum ilk zamanlar kendi kendinize acaba kim koydu diye düşünmenize yol açar. Yazın herkes dışarıdadır ve harika sohbetler döner. Birlikte semaver içersiniz. Memleketten aileniz gelir, hemen hoşgeldin ziyareti yapılır, tanışılır. Bayramlar çok neşelidir. Büyük küçük demeden toplanılır ev ev gezilir. Yaz bittiğinde ise komşularınız bir bir gitmeye başlar. Mahallede sessizlik hakim olur. Yokluklarını hissedecek kadar özlediğinizi fark edersiniz.

Ağın Köprüsü ve Munzur Dağlarına uzaktan bakış

Bahar Ayında Ağın

Bir tarafta karlarla kaplı Munzur Dağı, eteklerinde masmavi baraj gölünün suları, diğer tarafta yemyeşil topraklarla kaplı Ağın. Beyaz, Mavi ve Yeşil bir aradadır yeşilliklerin arasından gelincikler açar. Bu görüntü harikadır ve kartpostallar kadar güzeldir. Şehir gürültüsünden uzak, rüzgar ve kuş seslerini dinleyebileceğiniz sessizliği düşünün. Büyük şehirlerde kilometrelerce giderek benzerini bile bulamayacağınız tüm bu güzelliklere sahipsiniz.

Ağın’da mangal ve semaver keyfi bir başka güzeldir. İlçede Mangal yapabileceğiniz bir çok doğal alan vardır. Bunlardan benim favorim Hurşitkuş hatıra ormanıdır.

Tarihi Ekrem İspir Konağı

Turizm

Ağında halen keşfedilmemiş Kaya Mezarları mevcut. Bölgede eskiden Ermenilerin yaşadığı söyleniyor. Hatta burada birçok köyün eskiden kalma ermeni adları mevcuttur. Şimdilerde İlçenin 3 tarafının sularla çevrili olması sebebiyle Turizm teknesi alınması planlanıyor. Eğer bu gerçekleştirilirse doğa tutkunları için Kemaliye, Arapgir ve Ağın üçlüsü güzel bir rota olabilir.

2019 Yılının sonu itibariyle ilçe merkezinde bulunan Ekrem ISPIR Konağı’nın Turizme kazandırılması için restorasyon işlemleri başladı. Bunların yanında Ağın yamaç paraşütü , çadır kampı gibi birçok etkinliğinize ev sahipliği yapabilecek güzelliğe sahip. Ayrıca coğrafyanın eski medeniyetlere ev sahipliği yaptığının bir kanıtı olarak ilçede bol miktarda kaya mezarı mevcut.

Ağın Öğretmen Evi

Konaklama

Harika! artık Ağın’ın 2021 yılı itibariyle dışarıdan gelen misafirler için konaklama problemi çözüldü. Badem ağaçları ile çevrili bir yarım adanın en uç kısmında bulunan Ağın’ın Öğretmenevi açıldı. Bu güzel ilçeye geldiğinizde artık muhteşem gün doğumuna sahip bir konaklama imkanına sahipsiniz.

Ön cepheye bakan odaların göl manzarası görülmeye değer. Tanıtım videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Rezervasyon için: 0(424) 551 27 83 numaralı telefon ile iletişime geçebilirsiniz. Güncel Fiyat Listesi İçin Tıklayınız!

Aynı zamanda Belediye oteli de tadilatta. Yakın zamanda kullanıma açılması bekleniyor.

Kamping

Ağın son derece güvenlidir. Asayiş yönünden kayda değer bir olay yaşanmamıştır. İlçenin doğayla buluştuğu bir çok noktasında kamp etkinliği düzenleyebilir güven içerisinde kalabilirsiniz. Sülük Gölü ve Badem Adası kamp için uygun alanlardır.

Sıcak kumdan çıkarılmış Ağın Leblebisi

Leblebi, Badem ve Pekmez Cenneti

Ağını tanıyanlara Ağın diyince akla gelen ilk şey meşhur Ağın leblebisidir. Odun ateşinde kazanlarda haşlanan nohut, yine bu yöreye ait önceden ateşte kızdırılan beyaz kuma atılır ve leblebinin kumda dansı başlar. Bu sırada güzel bir görüntü oluşur. Kumda kavrulan nohutlar elenerek, kabukları elde ovuşturularak yemeye hazır hale geliyor. Bu leblebi bildiğimiz leblebiden tamamen farklı. Daha gevrek bir yapıya sahip. Üretildikten 6 ay sonra gevrekliğini kaybediyor. Bu şekilde bayat olduğunu anlayabilirsiniz.

Ağın da göl kenarlarında yüzlerce dönüm badem Ağacı dikili. Söylenilene göre badem beyaz toprağı seviyor. Hayatımda hiç bu kadar keyifle badem yememiştim. Burada ki badem gerçekten güzel.

Yerel halkın bir diğer gelir kaynağı da dut kurusu ve pekmezi. Dut zamanı dutlar önemle toplanır ve tamamen el emeğiyle yapılır. Ağında hemen hemen herkes dut mevsiminde odun ateşinde pekmezlerini hazırlar.

Ağında susuz yetişen Ecur

Şimdi sizlere burada yetişen ilginç bir meyveden bahsedeceğim “Ecur“. Bizler aslında “Acur“u biliriz ve salatalık şeklindedir. Burada Acura Küte diyorlar. Kavun’un ekşisine de Ecur deniliyor. Kavuna göre daha ekşimsi bir tadı var. Bitkisi ise Kavunla tamamen aynı. Bu bitki hiç su verilmeden yetiştiriliyor.

Doğal Yaşam

Böyle bir ilçede yaşayıp da domates , biber ve yumurtayı marketten almak olmazdı. İlk olarak tavuk beslemeye başlamayı düşündüm. Bunun için dekoratif bir kümes yapmak istedim. Kümesi bitirdiğimde köpek kulübesine benzemişti. Bu yüzden onu tavuklarda kullanmak yerine tavuklar için daha farklı bir kümes hazırladım. İlk yaptığım kulübenin yanına eşimle birlikte göl kıyısından topladığımız taşlarla kalp şeklinde bir havuz yaptık. İçimden neden olmasın dedim bir tek ördek eksikti. ve bir değil dört tane ördek getirmiştim. Onları beslemek benim için ayrı bir deneyimdi.

Gurk kavravımını , yumurtalardan cinciv çıkarmayı öğrendim. Sonra o civcivler büyüdüler yumurtladılar ve tekrar , tekrar bu döngüyü sürdürdüm.

Tırtıl

İlginç bir şey oldu. Bir gün mesai esnasında arkadaşlarım çağırdı ve iki kişinin geldiğini gördüm. Yavru sincapları vardı ve bakacak yer arıyorlardı. Bende tabi hemen aldım. Günlerce sütle besledim. Ne kadar zeki ve komik hayvan olduğuna şahit oldum. Bazen cebimin iç kısmında beraber işe gidip geliyorduk. İnsanlara alışmıştı. Bir anda ayağınızdan başınıza tırmanabilecek kadar hızlıydı. Tabi bir yandan doğaya adapte olmasını istiyordum çünkü yaban hayvanı ve bu şekilde olması yanlıştı. Zaman zaman bahçeye çıkartıyordum. Yinede çok tecrübesizdi ve yem olma ihtimali çok yüksekti. Şuan bebeğimizden dolayı bir arkadaşımda ve önümüzde ki bahar ayında Tırtıl’ı doğaya salmayı planlıyoruz.

Yaşadığınız Yeri Güzelleştirin

Görev gereği bir çok memur belki adını hiç duymadığımız , görmediğimiz yerlerde çalışıyoruz. Ne olursa olsun gittiğimiz hiçbir coğrafyaya, insana ön yargı ile yaklaşmamalıyız. Evet bazı imkansızlıklar , talihsizlikler serüveni olabilir. Her şey sizin elinizde , bakış açınızla ilgili. Yaşadığınız yere değer katıp güzelleştirmek , daha yaşanılabilir yer yapmak için bir kilometre taşı da siz koyabilirsiniz. Sizden sonra gelecekler için güzel bir yer bırakabilirsiniz.

Drone Pilotunun Gözünden Ağın

Aşağıda bu güzel ilçe için farklı zamanlarda hazırlamış olduğum görselleri bulabilirsiniz. Her birini severek özenle hazırladım. Umarım Beğenirsiniz.

Fotoğraflarla Ağın

Videolarla Ağın

Ağın’ın Güzellikleri

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

İlgili Makaleler

22 Yorum

 1. Bir Ağınli olarak ve gurbette olarak bu yazilari okumak videoları izlemek o kadar mutlu etti ve aynı zamanda duygulandırdı.. Daima huzurlu ve mutlu olun… Teşekkür ederim tüm Ağinlilar adına…..

 2. Bende çok duygulandım.
  Ağın’ı bizden daha iyi tahlil etmişsiniz.Çok teşekkürler

 3. Teşekkür ederim bu güzel düşünceleriniz için Ağını bir ağınlının dışından anlatılması çok manidar.

 4. Ellerinize sağlık, bizden daha iyi anlatmışsınız. Hayırlı görevler dilerim.

 5. Ağınlı olarak çok mutlu oldum.Bizler hayatlarımızı başka illerde sürdürdüğümüz için böyle görsellerde bile olsa Ağınımızı görünce müthiş zevk alıyoruz.Çok çok teşekkürler.

 6. Tebrik ederim gerçekten güzel bir paylaşım olmuş. Böyle bir yerde görev yaptığımız için kendimizi talihli görmeliyiz. Başarılar diliyorum.

 7. Helal sana. Biz gurbette yoğunluğun içerisinde samimiyetsizlikler içinde yaşıyoruz. Sanki ne varsa bize ne artısı var..? Yoğunluk + hava kirliliği + kalabalik + pahalılık + stres en önemlisi bu STRES + trafik + kalabalık…. Say say bitmez.. Ama devam… Biliyoruz ama adım atamıyoruz.. Sanki beyni uyuşmuş gibiyiz. Ben ev aldığım paraya oraya gelsem arazi alır on numara ev yaparım. Sizi tebrik ediyorum. Gurbetteki çoğu Aginli benim gibi düşünüyor ama adım atmaktan aciziz. Allah huzurunuzu daim kalsin

 8. Bir Ağınlı olarak gerçekten bu kadar güzen anlatamazdın. Elinize ve yüreğinize sağlık. Bunu izniniz olursa paylaşmak isterdim. Selam ve saygılarımla.

 9. Çok kıymetli dostum,
  Daima çevrende bulunan insanlara huzur, güven veren ışıltılı mizacınla, yepyeni yerlere gittiğinde de güzellikler oluşturmuşsun. Harika Ağın paylaşımın için teşekkürler; oldukça merak uyandırıcı oldu benim için, deneyimlerini okumak. Ağın’da ve diğer her yerde mutluluk, huzur, sağlık dilerim sana ve ailene.

 10. Güzel br tanıtım olmuş; kaleminize sağlık.Ağın’ın damatlarından biriyim.Amca ve Yengemin üzerine olsada Belediye ihalesinden biraz yerim var.Rabbim ömür verirse oralarda vakit geçirmek isterim.Amatör Drone ve Tekne Ehliyetlerimde mevcut.Suyu,balığı,hayvanları,doğayı ve sakinliği severim.Aldığım yere Belediye en kısa zamanda altyapı sağlarsa emekliliğim cepte.Yaşlıda sayılmam.Kalın sağlıcakla..

 11. Ağın’da bulunduğunuz süre içerisinde çok güzel çalışmalara imza attığınızı biliyoruz. Bu konuda sizi tebrik ederim. Ama Ağın’ın gerçekleri konusunda biraz sizi aydınlatayım. Türkiye’nin okuma yazma oranı en yüksek ilçesi güzel bir hikaye. Yıllarca bunla avunduk. İlçesinin insanı bu kadar okumuşsa bu ilçenin hali ne diye insan ister istemez soruyor? Bizim insanımız kendine okumuş, kendi rahat yaşasın diye. Yanİ doğup büyüdüğü yere ihanet etmiş. Ağın Türkiye’nin en yaşlı nüfusa sahip ilçesi. Çünkü insanlar buradan kaçıyor. 2021 yılında Eczanesi olmayan bir ilçe de yaşıyorsunuz. Ama bizim insanımız bu tür şeylere çok alışmıştır? Ağın’da en kalabalık yer kahvehanelerdir. İlçe de çok büyük bir kütüphane vardır. Fakat çoğu insan yerini bile bilmez. Ama olsun bizim okuma yazma oranımız çok yüksek !!! Ağın’da Drone ile bakınca güzel bir yerdir. Ama biraz aşağı inince gerçekleri görürsünüz. Ağın’da biraz yaşayınca da Ağın insanı daha iyi tanırsınız. Şehir hayatından sıkılanlar için cazip görünebilir fakat yaşamaya başlayınca acı gerçekleri öğrenirsiniz. En ufak bir ihtiyacınız için Elazığ Malatya, Arapgir, Keban gitmek zorunda kalırsınız. Arabanız filan bozuldu. Yedek parça bulacaksınız bunlar lüks şeyler. Birçok temel ihtiyaç malzemesini bile zor bulursunuz. Bizim insanımız tasarrufu da çok sever. Tuvalet kağıdını bile Ankara, İstanbul gibi yerlerden gelince yanında getirir. İlçeyi yöneten zihniyette hiç değişmez. Her şeyi onlar çok iyi bilir. Ağın için çok şey yazılır, çok şey söylenir. Ama şunu söyleyeyim yaşlanınca gider Ağın’da huzur içinde yaşarım gibi düşünceleriniz varsa bu hayallerden vazgeçin. Ağın’a genelde insan gömülmeye gidiyor.

  1. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz sosyal olumsuzluklar konusunda haklısınız. Ancak yaşadığımız yeri güzelleştirmek bizim elimizde. Pandemiden sonra Ağında arsa satışları arttı. Yeni müstakil evler yapılmaya başladı. Şuan bir yükseliş trendi var. Haftada 1 gün gelen kargo şirketleri 3 gün gelmeye başladı. Bazı yatırımcılar Ağın’a yönelmeye başladı. Zamanla daha iyiye gideceğine inanıyorum.
   Diğer konuda da şunu söylemek istiyorum. Ben Ağın’ı iyi insanlarıyla değerlendiriyorum. Çevremizde nasıl insanlar olursa olsun biz kendi çizgimizi bozmazsak onlar bize uymak zorundalar. Uymayanların zaten hayatımızda yeri yok. Burası 3. görev yerim ve benzer senaryoları defalarca yaşadım. Çizgiyi bozmamak en iyisi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu