FPV

Diatone Mamba F405 MKII Stack Montajı

Popüler ekonomik ve güvenilir olmasının yanısıra kutuda montaj için gereken aksesuarlar ile gelmesi benim için tercih sebebi. Siz farklı bir yöntem kullanabilirsiniz ama ben mark4 frame üzerine nasıl kurduğumu anlatırken birkaç püf noktasından da bahsedeceğim.

Bu gönderide alet edevat ve montajdan, daha sonra başka bir gönderide Betaflight ayarlarından bahsedeceğim. Atölyeniz varsa işler daha kolay tabi ama atölyeniz yoksa (benim gibi) elinizde en azından şu malzemeden olması gerekir.

Lehim Havyası Öncelikle en az 40w tercihen 60w ve ısı ayarlanabilir lehim havyası ( Ben çöpe giden birkaç ucuz denemeden sonra TS100 edinmiştim. Kesinlikle parasını hak ediyor fazla lehim işiniz oluyorsa ilk tercih olarak öneririm).

Kaliteli Lehim teli (Çok önemli eğer lehimleriniz sakız gibi sünüyorsa veya soğuyunca matlaşıyor parlak olmuyorsa hemen çöpe atın hiç kullanmayın. Elektronikçiler bilir hangisi iyi , iyisini isteyin kolay bulursunuz).

Lehim pastası (kalem sıvı pasta farketmez. Her yüzeye gerektiği kadar lehim öncesi mutlaka kullanın).Temizleme Süngeri (havya ucunu temizlemek için)Yan Keski, elektronikçi cımbızı veya seti, Lehim işlerini üzerinde yapmak için silikon pad, (kesme mat ı üzerinde lehim yapmayın yanar. Silikon pad üzerinde de kesme yapmayın kesilir).

Aydınlatma (kafa lambası masa lambası hangisi varsa size kolaysa). Hex uçlu tornavida 2mm standart ve 1.5mm kamera vidaları için (elektrikli olan uçları değişen bi tane aldım ama uç değiştirmek pratik değil bir de motor vidası gibi güç gereken yerlerde yeterli olmuyor.

En çok 2mm ve arada 1.5mm 2 parcaya ihitiyaç var aslında)Çift taraflı yapışkan akrilik şeffaf bant.Kilitli kablo bağı 3mm 15cm, çokça kullanırsınız.2,3,4,6mm makaron.

Şimdi gelelim Mamba Stack montaja Her seferinde değiştirdiler önce plastik ters takılmış standoffla geliyordu onları çevirirken FET lere takılıyordu. Şimdi son gelenlerde uzun metal vıda ile stack lamışlar araları silikon ringlerle ayırmışlar.

En güzel kullanım bu fakat siz mark4 gövde ile geleni kullanacağınız için stack ı tamamen ayırın. Gövdede gelen Uzun vidaları aşağıdan damperden geçirerek takın. Bu vidalanın üzerine 1 adet silikon rink takın.

Sonra ESC kartını yerleştirin. ESC kartının lehimlerini yaptıktan sonra üzerine 1 er adet daha ring takıp FC kartını yerleştireceğiz.

FC kartı lehimleri bittikten sonra üzerine 2 şer adet ring daha yerleştirip mamba kutusundan çıkan pin etiketlerinin olduğu kartı takıp en iste naylon somunları takacağız.

Montaja önce motorları yerlerine vidalayarak başlayın. Emax motorlarda 2 set vida gelir siz 4mm frame için yazanı her motora 4 vida olarak kullanın. Elinizde 8mm vida var ise her motora 3 vida yeterli olur. Vidalar için küçük miktarda Vida yapışkanı kullanmanız gerekir . Çok zordurumda kalırsanız şekerli su da kullanılabilirmiş ama ben hiç kullanmadım. Esc kartındaki üst taraf tüm lehim pad lerine lehim pastası sürün. Sonra tüm bakır alanını kaplayacak şekilde üzerine lehim eritin. Mamba ile gelen XT60 konnektörü ve kablosunu resimlerdeki gibi lehimleyin makaron geçirin.

Pil kablosunun yolunda bulunan karbon keskin kenarı zımpara ile yumuşatın. Karbon Kısa devreye neden olabilir.

ESC kartını yukarda yazdığım sıralamada gövdeye yerleştirin. Motor kablolarını kablo bağı ıle kolların ortasına doğru tespit edin. Motor kabloları kesilmesin diye kablo bağı altına gelecek yere biraz makaran geçirin.

Ön kollardaki kablo bağının uzun kalan kısımlarını kesmeyin. Alıcı antenleri makaron ile buraya resimlerdeki gibi monte edilecek.

Şimdi motor kablolarını esc kartının ön ve arka kısmından gelecek sekilde lehim pad lerine doğru uzatın ve fazla kısmını yankeski ile kesin. Fotograflardaki gibi boyları farklı olacaktır. Uçları açıp lehim pastası ve sonra lehim teli uygulayın.

Sonra teker teker ESC kartına resimdeki gibi lehimleyin. Lehiminiz parlak ve damlacık gibi olmalı ne fazla nede az. Lehim miktarı yeterli ama damlacık gibi düzgün durmuyorsa üzerine lehim pastası sürün havya ile ısıtın toparlanacaktır.

Tümü bitince kısa devre olmasın 2 kez kontrol edin. En son Kutuda gelen kondansatörü ESC kartına pil kablosu lehimleri üzerine lehimleyin. Kondansatör kablosunu izole etmek için kestiğiniz motor kablosu silikon kılıflarını kullanın.

Kondansatorde işaretli olan Negatif kutuptur. Kontrol ederek lehimleyin. FC kartını yukarıdaki sıralamaya göre esc kartının üzerine yerleştirin ESC FC konnektörünü takın.

Kutuda gelen kılavuz karta veya aşağıdaki şemaya bakarak alıcı, kamera, VTX kablolarını lehimleyin. VTX beslemesi için karttaki 9v çıkışlarını kullanın. GPS kullanacaksanız UART 6 Tx Rx i kullanın. Telemetri alıcınız var ise telemetri için PPM noktasını kullanacağız buraya lehimleyin.

CLI den ayar gerekiyor sonra anlatacağım. Bu katın lehim işi bitince son silikon halkaları takın ve üzerine kılavuz kartı yerleştirerek plastik somunlarla vidalayın. Alıcıyı öne doğru yerleştirip antenlerini ön kollarardaki kablo batına uzatın uzerine makaran geçirip yerine tespitleyin.

Montajla ilgili notlar bunlar siz farklı yöntemlerle yapıyor olabilirsiniz sorularınız önerileriniz olursa yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Yazar/Kaynak: Erman TOKBAY

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

6 Yorum

 1. Merhaba mamba f405 mk2 uçuş kontrolcüsününde kablolarının montajlanmış halinin fotoğraflarını paylaşabilir misiniz. Ben yanlış yaptım sanırım yardımcı olursanız çok sevinirim.

 2. İyi akşamlar merhaba mamba f405 mk2 için servo motor bağlantıları nasıl olucak bi bilginiz var mı ? Ne kadar çabuk dönerseniz o kadar iyi olur

  1. Merhaba
   Bu kontrol kartı üzerinde Servo kullanılması için ekstra bir pin yoktur. Ancak Led pini üzerinden bu ihtimal denenebilir.
   Ancak servo motor sürücünüz olarak işlev görmesi için pinin basit bir IC 555 zamanlayıcı eklemek olacaktır. Bu olmadan bir servo kullanmak mümkündür, ancak radyonuz için PWM protokolünü de kullanmanız gerekir. Bu da tavsiye edilmez.
   Gerisi sizde biraz youtube ve forum araştırması ile halledebilirsiniz.
   İyi günler.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu