FPV

DJI FPV Drone Hakkındaki Tüm Detaylar

Sızıntılar, Söylentiler, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Çin Menşeili drone devi DJI tarafından şubat ayında (bugünlerde) 1000-1600 USD fiyat bandında piyasaya sunulması beklenen FPV dronu yeni başlayanlar için istikrarlı bir uçuş deneyimi sunacak.

Daha önceleri FPV dünyasında yavaş yavaş hazır dronelar görmeye başlamıştık. Diatone Roma serisi, Nazgul vs gibi… Ancak DJI bunu çok daha fazla öteye taşıyarak tamamen kendine has tasarımıyla HD sistem FPV dronunu piyasaya sürecek. Bence bu Drone dünyasında cesur bir adım.

Görmeye alışık olduğumuz FPV drone modeli

FPV drone tam olarak nedir? Bu dronların pilotları, dronun görüşünün canlı bir video beslemesini alan bir gözlük kullanarak onları uçurduğu için bu isim ingilizce ‘First Person View‘ yani “birinci kişi görüşü” Kokpitten uçuş anlamına geliyor.  Bu, onları geleneksel bir kontrolör ve bir akıllı telefon ekranı kullanılarak uçan diğer dronelardan farklı hale getiriyor.
Daha fazla bilgi için: FPV Nedir ? Gerekli Ekipmanlar Nelerdir ? yazımızı inceleyebilirsiniz.

FPV yarışı pilotları için bir diğer önemli faktör ise gecikme veya veri aktarımındaki gecikmedir çünkü uçtukları hızlarda, küçük bir gecikme bile dronun kendisinin aslında gördükleri konumdan birkaç metre uzakta olduğu anlamına gelebilir.  Bu nedenle çoğu FPV sistemi, düşük veya sıfır gecikmeli iletimlerinden dolayı geleneksel olarak analog sinyaller kullanmıştır. Geçtiğimiz yıl DJI bu alanda da varlığını göstererek ilk kez HD sistemli görüntü aktarımı sağlayan FPV kitini tanıtmıştı. Detaylar için şu yazımızı kontrol edebilirsiniz.

2019 yılında tanıtılan DJI FPV sistemi

FPV Bambaşka bir Dünya

FPV çözmesi kolay bir hobi değil. İşleri doğru yapmak istiyorsanız çok fazla bilgi ve pratik gereklidir. Ve bildiğimiz gibi, çoğu FPV pilotu kendi dronelarını üretiyor. Birçok insan havada mümkün olan en hafif dronu elde etmek için GoProyu parçalayarak genellikle kendi CineWhoop dronlarını üretiyorlar. FPV sektörü bu şekilde emek emek gelişti.

Uçuşa Hazır FPV deneyimi

DJI FPV drone ile ilgili söylentiler, 2019’un sonlarında, başlamıştı.  Daha önceleri FPV videolarını büyük bir hayranlıkla izleyen ancak oldukça emek ve beceri gerektiren bu dronları toplamakta zorlanan birçok insana hitap ediyor diyebilirim. Uzman FPV pilotları ise hazır bir dronun daha maliyetli olacak görüşünde. Namı değer Flash’da ufak bir kırım yaşadığımızda diğer FPV’ler gibi kolaylıkla tamir edebilecek miyiz? yoksa teknik servisin yolunu mu gözleyeceğiz? bu konuda merak içerisindeyim.

Yıllardır FPV ile uğraşan dostlarımız simülatörlerde, lehim tabancalarının önünde, YouTube videolarını izleyerek sayısız saat harcadılar. En iyi dronu nasıl inşa edebileceklerini öğrenmek için kan, ter ve gözyaşı döktüler ve kaçınılmaz kazalardan sonra bu dronları onardılar. Kısacası, inşa edebilmek, uçabilmek ve optimize edebilmek için çok çalıştılar. Ve sonra sıfır deneyime sahip birinin ilk günlerinde FPV’nin bir versiyonunu kolayca uçurmaya başlamasına imkan verecek bir drone geliyor. Bazıları için bu doğru gelmiyor. Tüm bu eleştiriler bir yana DJI her zaman yepyeni bir pazar arayışında ve Drone dünyasında varlığını göstererek en iyi marka olma yolunda.

İşte Karşınızda DJI FLASH

DJI FPV, sürükleyici bir sinema deneyimi sunan DJI’nin yeni bir sistemidir. Bu yeni sistemle DJI, görüntü kalitesi ve kullanıcı deneyimi konusundaki uzmanlığını aldı ve hobisi serbest stil dronların kullanım ve akrobatik yeteneklerini birleştirdi.

Sonuç, piyasada aksiyon filmleri için benzersiz bir şekilde konumlandırılmış bir video ve kamera platformu ve kendisinden önce gelen herhangi bir DJI drone’dan uçması daha eğlenceli bir drone.

Neler Dahil?

Sistemin ana bileşenleri DJI FPV Drone, DJI FPV Remote Controller 2 ve DJI FPV Goggles V2’dir. Drone’un kendisi için bir pil, pervaneler, yalpa çemberi koruyucusu ve üst kabuk alacaksınız. Gözlükler antenleri, bir bataryası, USB-C güç kablosu, kafa bandı ve köpük dolguyla birlikte gönderilir. Telefonunuza veya tabletinize bağlanmak için bir AC adaptörü ve kablosu, bir USB-C veri kablosu ve bir USB-C OTG kablosu da alacaksınız.

Video

DJI, drone’larda her zaman görüntü kalitesinin ön saflarında yer aldı ve DJI FPV sistemi de farklı değil. Benzer özelliklere sahip herhangi bir drone üzerinde daha iyi bir görüntüleme sistemi bulamazsınız. Videonun etrafında iki tür özellik vardır: Gözlüğe geri iletilenler ve doğrudan gemide kaydedilenler. Görüntüleme kamerası 142 ° geniş bir görünüme sahiptir. 50 veya 100FPS’de çekim yaparken, görüntü 150 ° ‘ye kadar genişler.

HD Digital FPV, çok az gecikmeyle uçuşun gerçek zamanlı görünümünü sağlar. DJI, ilk kez bu tür sürükleyici deneyimi kendi dronlarından birinde yayınladı. DJI FPV Goggles V2, HD FPV’de mevcut en üst düzey tekliftir. Yüksek kalite modunda 60FPS’de 810P’ye kadar veya düşük gecikme modunda 120FPS’ye kadar HD video iletimi alırlar. Daha fazla ayrıntı için gözlüklerin önceki incelemelerine göz atabilirsiniz, çünkü çoğu yönden 2.4GHz üzerinden iletişim kurma yeteneği dışında önceki sürümle aynıdır (daha fazla coğrafi konumda kullanımı mümkün kılar).

Yerleşik kaydedici çok daha yüksek kaliteye sahiptir. 4K / 60FPS video, 120Mbps bit hızına kadar kaydedilebilir. Veya HD 1080 video 120FPS’ye kadar kaydedilebilir. RockSteady görüntü sabitleme, türbülansı ve sarsıntılı uçuş hareketlerini düzeltirken, bozulma düzeltmesi görüntü kalitesindeki bozulmayı önlemeye yardımcı olur. Video, H.264 veya H.265 olarak kaydedilir.

Uçuş Kontrolü

Önceki DJI drone’larının kullanıcıları, DJI FPV’yi “Normal” modda uçurarak zahmetsizce geçiş yapabilirler. Bu, kontrolü kolay ve sorunsuz uçuş sağlayan tipik bir GPS destekli moddur. Ayrıca, maksimum 25 ° tutum açısı ve 15m / s (~ 33mph) maksimum uçuş hızı ile en sınırlı olanıdır. Kullanıcılar, ustalaştıktan sonra, maksimum uçuş hızını 27m / s’ye (~ 60mph) çıkarmak ve yükselme ve alçalma oranlarını ikiye katlamak için “Spor” moduna geçebilirler. Spor modu, daha küçük DJI quadcopter’ları uçurmak için kullanılan birçok pilot için büyük bir adım olacak.
Son derece deneyimli pilot için, DJI FPV, çoğu uçuş yardımını devre dışı bırakan ve tıpkı bir serbest stil drone gibi operatöre doğrudan kontrol sağlayan bir “Manuel” modu da içeriyor. Bu inanılmaz bir manevra kabiliyeti sağlar – ama aynı zamanda önemli risk taşır. Öyle ki Manuel mod varsayılan olarak devre dışıdır ve gözlük menüsünden etkinleştirilmesi gerekir. Ek olarak, manuel mod, teknenin maksimum duruşunu hala sınırlayacak ve çevirme ve yuvarlanma gibi ters manevraları önleyecektir. Ayrı bir gözlük menüsü ayarı, bu ikinci durum sınırlayıcıyı kaldırabilir ve aracın tüm potansiyelini ortaya çıkarabilir.
Serbest uçuş için, bıraktığınızda kendi kendine ortalanmayan bir gaz koluna sahip olmak en iyisidir. DJI, arkadaki bir vidayı ayarlayarak radyo denetleyicisinde otomatik yeniden merkezlemeyi devre dışı bırakmak için bir yöntem sağlamıştır.

Kullanılabilirlik

Çoğu hobi sınıfı drone ekipmanının aksine, tüm sistemin kullanılabilirliği en önemli önceliktir. DJI, serbest stil benzeri deneyimin tüm kullanıcılar için sorunsuz ve kolay erişilebilir olmasını sağlamak için büyük özen gösterdi. Beklenen kullanılabilirlik (ve güvenlik) özelliklerinden bazıları arasında aydınlatma, akıllı eve dönüş, düşük pille eve dönüş ve hem öne hem de aşağı bakan engellerden kaçınma sensörleri bulunur. DJI ayrıca masaya birkaç yeni numara getirdi.

Acil Durum Freni

Serbest stil öğrenmesi zor ve korkutucudur. Kontroller çok güçlüdür ve geniş bir hareket özgürlüğü sağlar, ancak aşina ve rahat olana kadar çökmesi çok kolaydır. Kazalar tehlikeli ve maliyetli bile olabilir. DJI FPV drone, panik butonu ile riski azaltır. Etkinleştirdiğinizde, drone kendisini dik konuma getirmek ve yerinde durmak için tam stabilizasyon moduna geçer.

Hareket Kontrolörü

Geleneksel iki çubuklu kontrol yerine, DJI FPV drone’unu tek elle hareket algılama uzaktan kumandasıyla uçurabilirsiniz. Hareket kontrol cihazıyla ilgili ayrıntılar hala açıklanacak ancak bu cihaz, pilotların drone ile etkileşim biçiminde devrim yaratabilir. Vaat, drone ile operatör arasında daha önce gelen geleneksel sistemlere göre öğrenmeyi ve kontrol etmeyi çok daha kolay hale getiren doğal ve sezgisel bir bağlantıdır.

Performans

20 dakikalık uçuş süresi ve 150 Km/h kadar hızıyla DJI FPV drone ancak uzun süredir meraklıları için dronun yarış veya serbest stil için üretilmiş quadcopter’lerden biraz daha uysal olması sürpriz olmayacak . Düşük eğimli 5328 pervaneler çok verimlidir, ancak pek çok meraklının alıştığı ham gücü sağlamaz. Yaklaşık 800 g ağırlık taşımak, özel yarışçıların aradığı kilitli hissi sağlamak yerine dronun sürüklenmesini ve köşelerden kaymasını sağlayacaktır.
Ancak DJI FPV Drone, yüksek düzeyde ayarlanmış amaca yönelik hobi amaçlı drone segmentini hedef almıyor. Bunun yerine, harika bir uçuş deneyimi sağlarken, görüntü kalitesi ve kullanılabilirlikte mükemmelleşecek. Yarışa ve serbest stile girişin önündeki engel tarihsel olarak son derece yüksekti, pilotları kontrol sistemlerini öğrenmeye, radyo frekansı kullanımını anlamaya, kafa karıştırıcı üretici standartlarında gezinmeye ve çok daha fazlasını yapmaya zorladı – böyle bir şeyin doğrudan kontrolü için gereken kas hafızasını öğrenmenin zorluğunu unutmamak için karmaşık zanaat. Ancak DJI FPV Drone tüm bunları ortadan kaldırıyor. Bu, operatöre gerçek serbest stil kullanımın tadını verebilen bir şarj et ve uç ürünüdür.

ADS-B Sistemi


Yakındaki uçaktan bilgi alır ve pilot için gözlük OSD’sine aktarır. Ve daha çevik kullanımıyla, bazı pilotların çarpması kaçınılmazdır – iniş takımı, gimbal ve üst kabuk gibi pek çok parça değiştirilebilir.

Sonuç

DJI FPV Drone, sistem Shenzhen’den çıkan her şeyden çok daha çevik ve sportif olduğu için pazara heyecan verici ve benzersiz bir giriş. Serbest stil ve yarış meraklıları onu yarış pistine çıkacak kadar hızlı veya çevik bulamayacaklarsa da, bu tür bir performans kullanılabilirlikten ödün vermek anlamına gelir – DJI sistemi bunu yapmaz. Öyleyse neyde mükemmeldir? Spor ve hızlı hareket eden konular için aksiyon görüntüleri en iyi aday olacaktır. Manuel uçuşun ustalığını gerektiren sinematik çekimler büyük bir çekişme olacaktır. Ve kendi uçaklarını inşa etmek ve serbest stil uçuş becerilerini geliştirmek için yıllarını harcamamış olan drone pilotu, yeni bakış açılarını keşfetmek ve daha önce hiç erişemedikleri görüntüleri yakalamak için mükemmel bir giriş noktası bulacak.

Kumandalar arasında ki benzerlik

Drone kumandasını ilk gördüğümde TBS’nin kompakt kontrollerı olan Tango II‘ye benzettim. Anten yapısı ve gövde olarak çok benzediğini söylebilirim. Her ne kadar eski topraklarımız tarafından beğenilmesede kompakt kontroller gelecekte daha fazla hayatımızda yer alacak… DJI’da daha önce piyasaya sürdüğü büyük FPV kumandasından vazgeçerek bu yöndeki tutumunu göstermiş oldu.

Ayrıca dronun düşme ihtimaline karşı daha güvenli hale getirmek için pilin kilitlenebilir bir yapıyasahip olduğunu görüyoruz.

Sızdırılan kutu açılımı videosu

Yukarıda ki kutu açılış videosundan da gördüğümüz gibi alışılmışın dışında bir drone göreceğiz. Tam anlamıyla bir racing dronu olmasa da FPV dünyasında merak sarmış bir çok insan için güzel bir ürün olacağına inanıyorum.

Dji FPV Datasheet

 • Kamera 4k 60fps 1 / 2.3 inç 12 mp, Ağır çekim 1080p 120fps, Görüş Açısı 150 ° f2.8
 • Lipo 6S 2000mAh lityum pil
 • Maksimum 90 W hızla şarj olur
  Çalışma aralığı 10 km
 • Uçuş süresi 22 dakika
  22,2 Volt / 2000 mAh batarya
  GPS eve dönüş (RTH)
  Görüntüleri düşük gecikmeyle aktarın
 • En yüksek hız 150 km / h
  Ağırlık: 795 gram
  Kontrol ağırlığı: 346 gram
  Ağırlık: 420 gram

Avantaj ve Kabiliyetleri

 • FPV ürünleri birçok otomatik özellikle entegre olduğu için yeni başlayanlar için kullanımı çok kolay olacaktır.
 • Bu, eklenmiş FPV özelliklerine sahip bir Drones ürünüdür, bu nedenle DJI’nin ortak drone işlevleri bu ürüne hala entegre edilmiştir: Eve dönüş (RTH), OcuSync 2.0 …
 • Uçuş süresi 20p, çalışma aralığı 10km, arco 150km / h’den fazla uçarken hız.
 • FPV gimbal sadece 1 Z eksenine sahiptir, diğer Dronlar gibi 3 eksenli gimbal değildir.
 • Bu yeni üründeki kamera hala en son DJI teknolojisi, 4k 60fps 1 / 2.3 inç 12 megapiksel kamera, Ağır çekim 1080p 120fps, görüş açısı 150 ° f2.8 kullanıyor
 • V2 Goggles ekranı 144Hz’e güncelledi, 5.8GHz-2.4Ghz’den manuel olarak geçiş yapmak için 2.4Ghz bandını kullanıyor, dalgalar daha güçlü olacak ve 10 km’ye kadar daha fazla olacak.

Tanıtımına çok az süre kaldığı şu günlerde siz DJI FPV hakkında ne düşünüyorsunuz? lütfen yorum kısmında fikirlerinizi belirtin.

Sabırlar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Ali KÖRÜK

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu