Rehber

DJI Motor Hover Testi ve Uçuş Kayıtları

Drone Kara Kutusu İnceleme

Merhabalar bu yazımımda DJI cihazlarında motor yük testinin nasıl yapılabileceğinden bahsedeceğim. Bu sayede Dronunuzun pervane veya herhangi bir sebepten dolayı sorun olup olmadığını ve motor stabilizasyonunun ne kadar iyi olup olmadığını test edebileceksiniz.

Ayrıca Hover Testi pervane bıçaklarınızın performansını doğru bir şekilde ölçmenin en basit yoludur. En iyi şekilde çalışıp çalışmadıklarını bilmek, uçmaya devam edip etmeme konusunda size güven verecektir.

Test İçin Uygun Ortam Belirleyin

Bu testleri içeride yapmak önemlidir. Rüzgarın etkisini en aza indirin. Testi açık havada yapmayı seçerseniz, Dronunuz istikrarlı şekilde kendini tutmak için motorlar farklı hızlarda çalışacak ve grafiğe farklı yansıyacaktır.

Örneğin, tam ileri veya tam geri stick yapıldığında motor hızlarının ne yaptığını gösteren bir test.

Yukarıda ki grafiğin “Hover” olarak işaretlenmiş kısımlarına, arka motorların öne kıyasla ne kadar yavaş döndüğüne dikkat edin. 

Tam ileri stick, ön motorlar Dronun burnunu aşağı eğmek için yavaşlarken her iki arka motor da hızlanır. Tam arkaya doğru stick yapıldığında arka kısımlar yavaştır ve ön motorlar, Dronun burnunu yükseltmek için en hızlı şekilde çalışır.

Bu, stick girişinin motor hızlarını ne kadar etkilediğini gösterir. Ancak Dronun konumunu ayarlaması gerektiğinden rüzgar, Motor Hızı grafiklerini de etkiler. Bu nedenle, motor hızlarının anlamlı bir okumasını elde etmek için Hover Testi gerçekten eller serbest ve iç mekanlarda (rüzgarsız) yapılmalıdır. 

Motor Hover Testi Nasıl Yapılır?

İlk olarak buraya tıklarak CsvView programını indirip bilgisayarınıza kurun.

(Kurulum sonrası Java uygulamasını kurmanızı isteyebilir.)

Yukarıda belirttiğim uygun test koşulları sağladığınızda Dronuzu uçurun. Kendi rüzgarından Türbilansa girmemesi için uygun yükseklikte (1.5 Metre) sabit tutun. İlk 30 Saniye boyunca doğru istatistik alamayabiliriz bunun için 2 dakika havada bekleyin ve Dronunuzu indirin.

Şimdi telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve /DJI/dji.go.v5/FlightRecord/MCDatFlightRecords. dizinine girin. Burada DAT uzantılı uçuş kayıtlarınızı göreceksiniz.

İncelemek istediğiniz uçuş kaydınızı Masaüstünüze kopyalayın ve CsvView Programını açın.

Uygulama ilk açılış ekranı

Uygulamayı açtıktan sonra yukarıda ok ile gösterdiğim bölüme tıklayın. Daha önce masaüstünüze kopyaladığınız .DAT uzantılı dosyayı seçin. Bir sonraki ekranda (aşağıda okla gösterdiğim) Motor Speeds‘e tıklayın.

Bir sonraki ekranda 4 motorunuzun uçuş istatistiğini göreceksiniz.

Stabil Drone Uçuşu

Yukarıda gördüğünüz gibi her bir motor dört farklı renkte gösterilmiş. Grafiğe göre 4 motor stabil şekilde 9.600 Rpm hızında dönmektedir. Şimdi bir sonraki grafikte hasarlı pervanelerin motor üzerinde ki etkisini göreceksiniz.

Hasarlı Pervanelerin Motor Devrine Etkisi

Resimde gördüğünüz gibi her bir motor dronu dengede tutabilmek için farklı devirlerde dönüş gerçekleştirmiş. Bu da uçuş açısından oldukça sıkıntı olacağı anlamına gelmektedir. Hatta Mavic Mini tarzı cihazlarda son güncellemeden sonra DJI tarafından bu istatistik izleniyor. Herhangi bir olumsuzluk durumunda kumandanızda görsel ve Beep sesi olarak size uyarıyor.

Önemli Bilgilendirme!

Mavic 2 ve sonra üretilen cihazlarda DAT uzantılı dosyalar şifrelenmiş. Artık son kullanıcı olarak maalesef bu istatistiğe erişmemiz mümkün olmuyor. Fakat üzülmeyin aynı yöntem ile diğer uçuş kayıtlarınızı inceleyebilirsiniz.

Bunun için /DJI/dji.go.v5/FlightRecord/ konumunda bulunan TXT uzantılı dosyayı açmanız yeterli. DJI tarafından izin verilen verileri aşağıda ki resimde görebilirsiniz.

Mavic 2 Uçuş Kayıtları
Mavic 2 Uçuş Kayıtları


Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim. Herhangi bir sorunuz olursa yorum yapmaktan çekinmeyin. Keyifli uçuşlar.

Ali KÖRÜK

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu