FPV

Quad İlk Kalkışta Takla Atma Sorunu

Dronun dengeli kalkış yapamaması problemi nasıl çözülür?

Uzun uğraşlar sonucu heyecanla bir drone topladınız. Nefesler tutuldu ve yükseliş için throttle çubuğunu ittirdiniz. O da ne dronunuz birden bire takla attı. Üzülmeyin! 🙂 Şimdi bunu nasıl çözebileceğimize birlikte bakalım.

Olası Problemler

1-Motor Dönüş Yönleri

Quadların dengede durabilmesi için motor dönüş yönleri oldukça önemlidir. Aşağıda ki resimde görüldüğü gibi 4 ve 1 numaralı motorlar saat yönünün tersine dönerken diğer 2 ve 3 motorlar ise saat yönünde dönmesi gerekmektedir.

Motor dönüş yönlerini tespit etmek için Betaflight uygulamasına girerek Motors sekmesinde her bir motora tek tek gaz vererek elinizle kontrol etmelisiniz. Eğer bir terslik varsa çözüm için BLHeli – Configurator uygulamasını kullanabilirsiniz.

BLHeli – Configurator Arayüzü

Uygulama üzerinde her bir ESC’nin dönüş yönleri Normal olarak işaretlenmiş. Siz ters dönmesini istediğiniz motorlar için Reserved seçeneğini seçerek Write Setup butonuna basmalısınız.

Tüm bu ayarlardan sonra öndeki motorlarınız içe, arkadaki motorlarınız ise dışa dönüyorsa her şey tamam demektir.


2-Yanlış Pervane Açıları

Motor dönüş yönlerini ayarladıktan sonra pervanelerin takış yönlerini doğru yapmalısınız. Bu durum çoğu insan için kafa karıştırıcı olsa da en basit yöntem şudur: Motor hangi yöne dönüyorsa pervanenin yüksek tarafı o yöne bakmalıdır.

Resimde motor dönüş yönlerine göre doğru pervane dizilimini görebilirsiniz.


3-Accelerometer Kalibrasyonu

Oldukça basit bit işlemdir. Dronunuzu düz bir zemine bırakarak BetaFlight Setup sayfasında “Calibrate Accelerometer” butonuna basınız.

Accelerometer Kalibrasyonu


4-Kontrol Kartının Yönü

Uçuş kontrol kartınızın üzerinde küçük bir ok işareti bulunur. Bu ok işareti dronunuzun baş kısmını belirtir. Montaj kısmında ok yönünde yapılması gerekir.

Uçuş Kontrol Kartı

Şayet bilerek veya bilmeyerek kontrol kartı farklı yönde takılmışsa yazılım üzerinden belirtilmesi gerekir. Gerekli düzenlemeyi yapmak için “Board and Sensor Alignment” sekmesinden değişiklik yapılan + veya – yönde gerekli açıyı giriniz. Örneğin “-90

Configuration Ayarları


5-ESC Kalibrasyonu

ESC kalibrasyonu tüm ESC’lerin aynı anda aynı gücü vermesini sağlayan bir ayardır. Fakat ESC’niz Dshot Protokolünü destekliyorsa kalibrasyon yapmanıza gerek yoktur.

Eğer mecut ESC’leriniz Dshot protokolünü desteklemiyorsa ESC kalibrasyonunun yapılması çok basit bir işlemdir.

1- İlk olarak araçtan batarya çıkarılır.
2- Daha sonra Motors sayfasında motorlara tam güç verilir.
3- Motorlar tam güçteyken batarya araca bağlanır.
4- Motorlardan gelen sinyallerin durması beklenir (2~3sn kadar sürer).
5- Motors sayfasında motor güçleri hep birlikte en alta çekilir ve sinyallerin durması beklenir.
6- Araçtan batarya çıkarılır ve işlem tamamlanmış olur.

Betaflight Motors Sayfası

Bu işlemin gerçekleşebilmesi için betaflight/cleanfligt uygulamalarının Configuration sayfalarında ESC protokolü DSHOT ve Proshot seçilmemelidir.


6-Motor Sıralaması

Tüm ayarları yapmanıza rağmen quad halen düzgün bir kalkış yapamıyorsa, motorlarınızın sıralamasında problem vardır. Bu durum Kulağa ilginç gelebilir hatta yönleri doğru olmasına rağmen neden sıralamanın önemli olduğunu düşünebilirsiniz, ancak kullandığınız yazılımla alakalı bir durum.

Motor sıralamanızı kontrol etmek için kullandığınız yazılımın motors sekmesinden motorlara tek tek gaz vererek aşağıda ki şemaya göre doğru motorun dönüp/dönmediğini kontrol edebilirsiniz.

1 Numaralı butonu hareket ettirdiğinizde resimde ki şemaya göre 1 numaralı motorun hareket etmesi gerekmektedir.

Motor yönlerinde yanlışlık varsa düzeltmek için CLI ekranına geliyoruz ve “resource” komutunu yazıp enter tuşuna basıyoruz.

Görünen liste, şu anda uçuş kontrol cihazınızdaki pinlere atanmış olan tüm işlevlerdir. Bir pinin kod adını bulmak için, değiştirmek istediğiniz işlevi bulun ve yanındaki kod adını kullanın.

Örneğin, yukarıda ki resimde “MOTOR 1” işlev adına “A06” kod adı atanmıştır.

Biz A07 de tanımlı olan Motor 2’yi A06’ya tanımlayacağımızı varsayalım.

Devam etmeden önce, yukarıda bulunan çıktıyı kopyalayıp yapıştırmanızı veya ekran görüntüsünü almanızı öneririz. Bir şeyler yanlış giderse bu ayarları geri yüklemek gerekebilir. Bunları yazmayı unutursanız, bunu yapmanın tek yolu uçuş kontrol cihazınızı sıfırlamak olacaktır.

Yen bir kod atamadan önce eski kodu silmemiz gerekmektedir. Örneğin;

resource MOTOR 1 A06 NONE” yazıp enter tuşuna basarak eski kodu siliyoruz.

resource MOTOR 1 A06 “kodunu yazıyoruz. ve save yazıp tekrar enter tuşuna basıyoruz. Tüm adımları her bir yanlış motor için tekrarlıyoruz.


Uygulama adımlarını aşağıdan video olarak izleyebilirsiniz.

Motor Sıralaması Düzenlemesi Videolu Anlatımı

Olası tüm problemleri sizlere anlatmaya çalıştım. Bu metinde uygulama olarak Betaflight kullanılmıştır. Cleanfligt ile birebir aynıdır. Her iki uygulama içinde bu metinden faydalanabilirsiniz.

Dikkat! Lütfen tüm bu işlemler sırasında pervanelerinizi sökmeyi unutmayınız aksi takdirde ciddi yaralanmalar olabilir.

Merak ettikleriniz ve daha fazlası için yorum yaparak bana ulaşabilirsiniz.

Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim. Keyifli Uçuşlar Dilerim 🙂

Ali KÖRÜK

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

Bir Yorum

  1. Drone konusunda araştırma yapıyorum. İlk defa alacağım. Önerebileceğiniz marka ve model var mı? Acemiyim, daha önce hiç dron kullanmadım. Kullanıcı deneyimi ve önerileri benim için çok önemli.
    Not: 57 yaşındayım, hobi olarak yapacağım.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu