FPV

FPV Nedir ? Gerekli Ekipmanlar Nelerdir ?

FPV (First Person View) Nedir ?
Son yıllarda popüler olan FPV ,radyo kontrol hobisinin bir dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. “First Person View” (FPV), ilk kişi gözünden görmek yada daha net bir tarifle ”Pilot gözü ile görmek” şeklinde anlamlandırılabilir.

FPV izleme için diğer bir tarif ise , örneğin herhangi uçan bir nesneyi kullanan pilot un başına bir kamera yerleştirilmiş olsa ve bu kamerada wireless ile çalışsa, bu kameranın gönderdiği görüntüyü izleyenler ekranda pilot un gözü ile göreceklerdi.

İlk versiyonları “Cyber-Flyer” olarak adlandırılan sistemlerde kısa denilebilecek sürede gelişmeler uçakla kalmayıp model helikopterler gemiler arabalar üzerinde de kullanılmaya başlaması ile oldukça yaygınlaşmıştır.

FPV kullanmak,pilotluğu zor olan model helikopter yada uçak sistemlerinde pilot gözü ile görüldüğü için kişilerin yön koordinasyonunda bozulma olmadığı için de daha rahat ve keyifli bir uçuş sağlayacaktır.

Alıcı ve Vericinin gücüne göre ise uzaklaşabileceğiniz sınırlar vardır 500 mt ile 20 km arası ,son yıllarda çok daha uzun mesafelere gidilebilmektedir. Bu muhteşem bir deneyim ve tecrübedir.

Diğer yönden FPV sistemlerini günümüzde çoğunlukla yukarıdan çekilmek istenen video ve resimler için artık sıklıkla kullanılmaktadır.

FPV işlerinde kullanılan uçaklar gösteri amaçlı kullanılmadığı için genelde EPO denilen kaliteli bir köpükten yada benzeri ürünler kullanılmaktadır.

Tabi diğer uçan yüzen yürüyen her model aracada FPV sistemi takılabilir.

İçeriğinde bir kamera ve head track sistemini destekleyen kumandanız ayrıca gözlük kameranız varsa (FPV goggle) kamera servolara bağlanır ve kafa hareketinizle kamerayı yönlendirebilirsiniz.

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu