FPV

RC Drone Nedir ? Kendi RC Dronumu Nasıl Yaparım ?

RC Drone açılımı racing drone demektir. Türkçede ise Yarış Dronu anlamına gelir. Günümüzde askeri amaçlı kullanılan bir sürü drone çeşidi vardır ama RC Dronlar askeriyede kullanılabilecek bir drone türü değildir. Bunun için Türkiyede yarışmalar düzenlenir ve bu  yarışlara derece yapana bir ödül bile verilir. Türkiyede RC drone yarışlarına destek veren bir lig bile vardır ( DroneLig ).

FPV ile ne kadar profesyonel videolar çekilebileceğini Johnny FPV aşağıda ki videoyla herkese göstermiştir.

RC Drone Toplamak İçin Hangi Malzemelere İhtiyaç Vardır?

Gövde ( frame ): Tüm diğer parçalar bu gövde üzerine sabitlenir. Gövde boyutu, şekli ve üretildiği malzeme, dronun kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. RC Dronlar için ideal boyut 150-220 mm arasında değişlik göstermektedir. Örneğin altta gördüğünüz frame 220mm ‘lik bir framedir.

Rc drone frameleri manevraları hızlı olması gerektiği için karbondan üretilir ve sağlam olması gerekir.

F3 Kontrol Kartı / F4 Kontrol Kartı

Kontrol kartı : Kontrol kartı, RC dronumuzun “beyni” olarak nitelendirebileceğimiz parçasıdır. Kontrol kartı seçimi her zaman çok düşünülmeli ve üstüne çok durulması gereken bir konudur.RC dronlarda günümüzde en çok kullanılan kontrol kartı F4 Konrtol kartı,F4 Kontrol kartlarıdır.F4 yeni nesil olduğu ve F3 e göre daha iyi ve daha güncel olduğu için Çok daha sık kullanılır.

Tekli ESC  / Çoklu ( 4 lü ) ESC

ESC: Motorlarımız yönlerini,Hızını ayarlayabildiğimiz bir tür motor kontrol kartlarlarıdır her motor için 1 esc gerekmektedir.Her motor kaç amper çekerse o amperin üstünde bir esc alınmalıdır. Örneğin 12v 15 amperlik bir motor için en az 20a kullanılmalıdır. Eğer 15 amperin altındaki bir değer alınırsa escniz yanabilir ve kısa devre olup dronunuz yanmasına sebep olabilir.Altdaki resimlerde tekli esc ve 4 lü esc resimleri vardır.

Motor

Motor : Rc dronlar için veya başka tür dronlar için fırçasız motor kullanılmadır.Çünkü içinde yanacak malzeme az olması ve fırçalıya göre daha çok kontrol edilmesi,daha çok verimli bir şekilde kullanılabiliyor olması dronlar için en ideal motorlardır.RC Dronlar günümüzde en çok kullanılan motorlardan biri RACERSTAR marka BR2205 adı verilen motorlardır.Motorların kabloları ESC bağlanır.Alt taraftaki resim BR2205 motor resimidir BR2205 Motorların bir avantajıda bir sürü renk seçimi bulunmasıdır.

Motor Pervanesi

Motor Pervanesi : Her motorun, özellikler listesinde en uygun çalışacağı pervaneler belirtilir. Drone pervaneler çoğunlukla saat yönü (CW) ve saat yönünün tersi (CCW) dönecek şekilde birlikte bulunur.  Multikopterin ön ve arka kısımlarına farklı renkte pervaneler takmanız, dronun yönünü karıştırmamanız için doğru bir tercih olacaktır.Yarış Dronlarında uçları yamuk dediğimiz pervaneler kullanılması hareket etmesini hızlandırdığı için yarışlarda  buna benzer pervaneler kullanılır. 2 bıçaklı ve 3 bıçaklı çeşitleri vardır.

Kumanda ve Alıcı

Drone kontrol etmemiz için gereken ilk şeydir.alıcı kontrol kartına kumanda ise alıcıya bağlanarak istediğimiz şekilde kullanmamızı yardımcı olacak.Piyasada fiyat performans olarak flysky i6-i6x modelleri çok fazla ve uyguna bulunabilir.Bir drone’u uçurmak için en az 4 kanala sahip bir hava aracı kumandası kullanmalıyız.RC kumandalarda en sık kullanılan mode 1 ve mode 2 olmak üzere iki stik konfigürasyonu mevcuttur. Bu ikisi arasındaki fark, gaz çubuğu ve rudder’ın farklı konumlarda olmasından kaynaklanır. Dünyada ve ülkemizde büyük çoğunlukta mode 2 kumanda (gaz çubuğu sol stikte) kullanılır.

DJI FPV Sistemi Tanıtım Videosu

Bataryalar ( PİL )

RC dronlarda çoğunlu lipo denilen bir tür batarya kullanılır piyasada çok fazlasıyla bulunur lipo dediğimiz pil hücrelere sahiptir hücre ne kadar çok ise tepkiside o kadar çok olur öğrenir 3s bir lipo pilde gaz yarı da iken 10 metreye 5 saniyede çıkıyor ise bu 4s lipo pilde 3,3.5 saniyelere kadar düşebilir tabikide kontroluda zorlaşır çoğu yarışçılar kenlerine ufak ve çok hücreli özel piller yaptır. Lipo dediğimiz piller kolay bir şekilde şarj cihazından şarj edilir Pilleri kullanılırken pillerin güçlerini %20-25 altına düşürmemek gerekir çünkü zamanla hücreleri zayıflayabilir ve zamanla piliniz bozula bilir. Bozulmuş bir hücre asla bilmeyen kişi tarafından açılmamalıdır patlama riski çok fazladır ufak bir kısa devre hayatınıza kalıcı zararlar verebilir.

Diğer Drone Aparatları

FPV Gözlük

DJI firmasının 2019 Yılında çıkarmış olduğu yüksek görüntü aktarımına sahip gözlük

Dronun önündeki kameranın gösterdiği yerleri gözlükten görebilmeniz için bu gözlüğe ihtiyacınız vardır çoğunlukla RC Drone yarışlarında sık kullanılır.isterseniz evinizden çıkmadan dışarıya drone ile gezebilir nerde kim var görebilirsiniz.

Kamera

FPV Gözlük kullana bilmemiz için dronun önüne küçük kamera yerleştirmeliyizki fpv den görebilelim.RC Dronların da kameraları fiyatına göre görüntü kalitesi güzelleşmektedir.Görüntünüz ne kadar kaliteli ise önünüzü o kadar iyi görürsünüz.

Sinyal Verici-Alıcı

Kameradaki görüntüyü, fpv gözlük ile görebilmemiz için kameradaki görüntüyü sinyal ile fvp gözlüğün sinyalini eşleştirmemiz gerekmektedir.Bunun için kameradaki görüntüyü Türkçesi “SİNYAL VERİCİ-ALICI”dediğimiz bir aparat ile sinyalini göndermemiz gerekiyor.bu aparatlar bizim ihtiyacımızı karşılamış oluyor.

RC Drone Uçuruken  Nelere Dikkat Edilmeli?

-Uçurduğunuz yerde insan,havyan veya bir canlı olmasın aksi taktirde birilerine kalıcı zararlar verebilir.

-2. Yasal Yönetmelikler Hakkında Bilgi Sahibi Olun.(Yasaklı yerlerde kullanmayınız)

-Zemini sert olan yerlerde uçururken dikkatli olun(Yeni Başlayanlar)

-Yağmurlu havalarda uçurulmamalı devreler zarar gelebilir

-Pil durumunu her zaman kontrol etmelisiniz eğer havada biter ise istemeden birine zarar verilebilir.

-Kalkış ve İniş İçin Güvenli Alan Seçin

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu