Rehber

Drone Görüntüsünü Büyük Ekrana Yansıtmak

Kumanda'da ki görüntüyü bilgisayarınıza veya tabletinize yansıtmak

Merhabalar. Bildiğiniz gibi standart Mavic cihazlarda kumanda ki görüntüyü herhangi bir ekrana / cihaza yansıtmak mümkün değil. Bunu yapabilmeniz için Smart Controller almanız gerekiyor. Bu da oldukça büyük bir bütçe ayırmanız demek. Şimdi sizlere marka fark etmeksizin Dronunuzda ki görüntüyü dizüstü bilgisayarınıza veya tabletinize aktarmanın nasıl olduğunu anlatacağım. Üstelik aynı anda birden fazla kişi izleyebilir.

Bu yazının videosunu aşağıdan izleyebilir veya yazılı anlatım olarak devam edebilirsiniz.

Bu yazının görsel anlatım videosudur.

Görüntü Aktarımı Neden Gerekli?

Aslına bakarsanız her şey ihtiyaca yönelik olarak ortaya çıkıyor. Ben arama/kurtarma faaliyetlerinde aynı anda birden fazla kişinin daha büyük ekranda izlemesinin faydalı olduğunu düşünürken bu yöntemi buldum. Siz tamamen hobi amaçlı olarak uçuşunuzu bir başka kişiye tablet üzerinden izletmek için de kullanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

İlk olarak telefonunuzun uygulama marketine girerek Screen Cast uygulamasını telefonunuza indirin. Daha sonra uygulamayı açın.

Ben burada en kullanışlı olarak bu programı buldum. Dilerseniz siz RSTP Server özelliği olan farklı bir program da kullanabilirsiniz.

Uygulamayı indirdikten sonra açın. ve Burada 3 farklı seçenek bulunuyor.

1’incisi görüntüyü dahil olduğunuz network içerisinde paylaşmaya yarıyor. Ev interneti vb.

2’incisi görüntüyü Hotspot yardımı ile paylaşmaya yarıyor.

3’üncü seçenek ise telefonunuzu rstp server yaparak internet üzerinden görüntünüzü paylaşmaya yarıyor.

Biz burada 2’inci seçenek olan Mobil Hotspot yöntemini kullanacağız. Bu sayede telefonunuzun Hotspot’unu açtığınızda diğer istemciler telefonunuza bağlanacak ve aynı network de olmuş olacaksınız.

2’inci seçeneği seçtiğinizde sizden telefonunuzun hotspot’unu açmanızı isteyecek. Adımı tamamlayın. Daha sonra görüntüyü yansıtmak istediğiniz diğer cihazlarınızla telefonunuzun Hotspot’una bağlanın. Şimdi Yayın yapmanız için son bir adım kaldı.

START BROADCASTING

Butonuna basın ve yayınınızı başlatın. Daha sonra karşınıza bir IP adresi çıkacak.

Bu ekranda ki IP’yi izlemek istediğiniz daha önce Hotspot’unuza bağlandığınız Bilgisayarınız veya Tabletinizde tarayıcınızı açarak girin. Ben burada bilgisayar üzerinden bağlacağım.

Şimdi telefonunuzun ekranını diğer tüm cihazlar ile paylaşmış olacaksınız. Artık uçuşa hazırız. Telefonunuzu kumandaya bağlayın ve DJI uygulamanızı açın.

Bazılarınızın aklında yayınlanan görüntünün çözünürlüğü hakkında şüphesi olabilir ancak bu konu tamamen telefonunuzun ekran çözünürlüğünün kalitesi ile orantılı. Kısaca anlatmak gerekirse: DJI OcuSync 2.0 teknolojisinde görüntü aktarım kalitesi maksimum 1080p’ye kadar olduğundan; telefonunuzun ekranının minimum 1080×1920 olması çözünürlüğünde olması yeterlidir. Ayrıca çoğu telefonun wifi anteni 150 Mbps’ye kadar desteklemektedir. Bu hız da 1080p’yi aktarması için fazlasıyla yeterlidir. Özetle telefonunuz 1080p’yi destekliyorsa alacağınız görüntü birebir aynıdır.

Bilgisayara aktarılan Drone görüntüsü

Artık uçuşa ve bu uçuşu yayınlamaya hazırsınız. Bu konuda desteğe ihtiyacınız olursa yorum yapmaktan çekinmeyin. sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim. Keyifli uçuşlar.

Ali KÖRÜK

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu