Rehber

Kışın Güvenli Uçuş için İpuçları

Kriyojenik güvenli uçuş rehberi

Kışın gelişiyle birlikte sıcaklık düşer, kışın uçarken özellikle dikkat etmeniz gerekir. Drone lityum pillerle çalışıyor ve düşük sıcaklık ortamı lityum pillerin performansını ciddi şekilde düşürecek. Pil, 15°C’nin altındaki bir ortama maruz kaldığında, pilin kimyasal aktivitesi önemli ölçüde azalır. İç direncin artması, deşarj kapasitesinde bir azalmaya yol açar. Akü boşaldığında voltaj düşüşü artar. Bu esnada pilin çıkış gücü sınırlandırılır ve uçuşun manevra kabiliyeti azalır. Eğer uçuş zorunlu ise ek riskler olacaktır.

Lityum Pil Çalışma Prensibi

Lityum Pil, 15°C’nin altındaki bir ortama maruz kaldığında, pilin kimyasal aktivitesi önemli ölçüde azalır ve iç direncindeki artış, deşarj kapasitesinde bir azalmaya yol açar ve pil boşaldığında voltaj düşüşü artar. Voltajda keskin bir düşüş (3V’tan düşük tek hücre) iki büyük risk taşır: birincisi, dronun güç sisteminin maksimum itişi uçuşu sürdürmek için yetersizdir; ikincisi, pildeki voltaj düşüşü belirli bir seviyeye ulaştığında, Hatta dronun güç kaybetme tehlikesine bile neden olur. Bu özellik, lityum pillerin yaygın bir sorundur ve hala mükemmel bir çözüm yoktur. Kullandığınız cep telefonu ve tablet bilgisayar gibi akıllı cihazlar da düşük sıcaklıklı ortamlarda kapanırlar.

Drone gücünü korumak için daha fazla akıma ihtiyaç duyar. Örneğin tam gaz tırmanırken, pil yüksek akımla boşalmaya devam eder; yüksek alanlarında, ince hava nedeniyle ve düşük hava basıncı, uçağın daha yüksek ihtiyacı var Gücü korumak için motorun hızı, pil çıkış akımı daha da artacaktır.

Yukarıdaki koşullar, kışın düşük sıcaklıkla birleştiğinde akü voltajı düşüşünü daha da artırır; ciddi durumlarda, yetersiz voltaj nedeniyle akünün btimesine ve dronun kapanmasına ve düşmesine neden olabilir.


Örnek olarak Phantom3 pilini alın.Farklı sıcaklık koşulları altında, gerçek kullanımdaki uçağın deşarj voltajı eğrisinin şematik diyagramı şekilde gösterilmiştir. Pil sıcaklığı ne kadar düşük olursa, kalkıştan sonra pil hücresi voltajı o kadar düşük olur.Akü sıcaklığı yükseldikten sonra voltaj yavaş yavaş normale döner.

Tam ve Yeni Şarj ile Uçun

Düşük sıcaklık ortamının güvenli uçuş üzerinde büyük etkisi vardır. Pilotların kalkıştan önce pili tam olarak şarj etmeleri ve ısıtmaları tavsiye edilir. Kalkıştan sonra diğer işlemleri yapmadan önce 30 ila 60 saniye havada asılı kalabilirsiniz. Bu süreye pil zorlu ortama uyum sağlama süreci diyebiliriz.

Pillerinizi uçuş öncesi doldurun ve uzun süre beklemiş piller ile uçmayın. Bu durum sizin için ekstra risk demektir.

Pilleri Isıtın

Kalkıştan önce pillerinizin soğuk havaya doğrudan maruz kalmamasına dikkat edin. Taşıma çantasında veya aracınızda muhafaza edin. Pillerinizi doğrudan sıcak havaya maruz bırakmadan uçuş öncesi ısıtabilirsiniz.

Yüksek İrtifaya Dikkat!

Yüksek dağlar muhteşemdir ve hepimiz oralarda uçmayı yeğleriz. Fakat buralar dondurucu kış soğuğunda zorlukları beraberinde getirir. Bu alanlardaki ince hava nedeniyle Dronun normal uçuşunu sağlamak için pervanenin daha yüksek bir hıza ihtiyacı vardır. Bu durumda özellikle 3000 metreden yüksek rakımı olan bölgelerde uçan Pilotların uzun süre sabit kalmaması, İniş yaparken tam güçle iniş ve yapması ve uçuş sırasında sert hareketler yapmaması gerekir.

Sert Uçuş Yapmayın

Soğuk havaya karşısında Lityum piller sert manevralar için gerekli voltajı sağlayamayacağı için dronun düşmesine sebep olmak ihtimali yüksektir. Bu sebeple agresif olmayan daha sinematik uçuşlar yapın.

Zorunlu İniş Halinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşırı düşük voltaj veya düşük pil ile karşılaşıldığında uçak zorunlu iniş yapacaktır. Bu tür bir durumla karşılaşıldığında panik yapmayınız. Ciddi düşük pil veya düşük voltaj nedeniyle dronu kontrol etmek için gaz kelebeğini yukarı iterek Güvenli bölgeye iniş yapmasını sağlayın. Fakat dronun yükselme hızı sadece 1m/s olduğunu unutmayınız.

Ağır Nesnelerle Uçmayın

Soğuk havada dronunuza ekstra yük yüklemek kesinlikle intihar olacaktır. Düşük sıcaklıkta pillerin performansının düştüğünü ve havada kalmak için gerekli gücü sağlayamayacağını unutmayın. Ağır nesnelerle uçmak ciddi sonuçlara neden olabilir, bunun sonucunda bir hava aracının kırılması durumunda birçok üretici cihaza garanti vermez.

Sizler soğuk havada uçarken nelere dikkat ediyorsunuz? Lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

Ali KÖRÜK

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu