Rehber

DJI Point of Interest Nasıl Yapılır?

Point of Interest Kullanımı

DJI’nin Point of Interest modu, drone pilotları için güçlü bir araçtır. Noktayı çerçevenin merkezinde tutarken drone’nuzun tanımlanmış bir nokta etrafında otomatik olarak dönmesini sağlar. 

DJI Mavic Air ve Mavic Pro ile Phantom 4, Phantom 4 Pro ve Phantom 4 Advanced ile uyumludur. Point of Interest’i bu kadar güçlü yapan şey, DJI drone’nuzu otomatik bir uçuş yoluna koyarak sinematik görüntüler ve nefes kesici drone çekimlerine odaklanmanıza olanak sağlamasıdır. 

Point of Interest modu ile nasıl harika resimler çıkar öğrenmek için şu yazımıza göz atabilirsiniz.

DJI Point of Interest Nedir?

Bu inanılmaz derecede çok yönlü akıllı uçuş modudur ve çeşitli uygulamalar için güzel görüntüleri kolayca yakalamanıza olanak tanır. Bir öznenin etrafında yavaş, pürüzsüz bir daire yakalamak sadece harika görünmekle kalmaz, aynı zamanda yepyeni bir sinematik olasılıklar dünyası için uçuş ortasında kameranın yüksekliğini, yönünü ve eğimini de kontrol edebilirsiniz. 

Nesnenin etrafında yukarı ve yukarısına sarmal yapın. Yavaşça geri, yukarı ve uzağa uçun. Nesnenin pürüzsüz bir yukarı eğimli gösterimini oluşturmanıza olanak sağlar. Point of Interest, drone pilotlarına gayrimenkulleri, ticari mülkleri ve inşaat projelerini heyecan verici yeni yollarla sergilemelerine olanak tanıyan yeni yetenekler getiriyor.

DJI Point of Interest Nasıl Kullanılır?

Point of Interest’i devreye sokmadan önce, akıllı uçuş modunun ne yaptığının ardındaki temel ilkeleri anlamak önemlidir. İlk olarak, ilgilendiğiniz noktayı belirlemek için dronunuzu kullanmanız gerekecek. Bunu, akıllı uçuş modunu etkinleştirdiğinizde istediğiniz nokta üzerinde uçarak yaparsınız. Ardından, noktadan uzaklaşarak uçuşunuz için bir yarıçap belirlemeniz gerekecek. Son olarak, drone’nuzu otomatik uçuş yoluna göndermeden önce drone’nun yüksekliğini ve kameranın bakış açısını ayarlamalısınız. Şimdi bu adımlara beraber bakalım.

1.Dronunuzu Konumlandırın

DJI, Point of Interest’i tanımlamak için drone’da yerleşik olan GPS’i kullanır.  Point of Interest’i etkinleştirdiğinizde, drone’nun mevcut konumu etrafında uçtuğu dairenin merkezi olur, bu nedenle bu ilk adımda drone’u dikkatli bir şekilde konumlandırmak önemlidir.

Kamerayı düz bir şekilde aşağıya doğru tutun. Bu, kamera açılı olduğu için yan tarafa değil, doğrudan nesnenizin üzerinde olmanıza yardımcı olacaktır.

Dronunuzu öznenizin merkezinin üzerine hizalamak için bir merkez nokta göstergesi kullanın.

2. Point of Interest Uçuş Modunu Etkinleştirin

Akıllı uçuş modları düğmesine (kontrol simgesi) dokunun ve Point of Interest‘i seçin. Bir dağın etrafında uçan bir ok simgesidir.

3. Noktayı Belirleyin

Nesnenin üzerine uçun ve ekranın sağ alt kısmındaki “POI Kaydet”e dokunun.

4. Yarıçapınızı ve Yüksekliğinizi Ayarlayın

Bir yarıçap oluşturmak için dronunuzu nesnenizden uzaklaştırın. Minimum yarıçap 17 fittir ve bu mesafede sayıların kırmızıdan maviye döndüğünü göreceksiniz. Yarıçapınızı ayarlarken kameranızı yukarı kaldırdığınızdan emin olun, böylece çekimin nasıl görüneceği hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Ayrıca irtifanızı değiştirmeyi de seçebilirsiniz. 

Alçak irtifalı çekimler, gayrimenkul projeleri veya vitrin konumlarını vurgulamak gibi bir nesneyi yerden göstermek için harikayken, daha yüksek irtifa çekimleri daha büyük alanları çekmek ve bir mülkün konumunu perspektife koymak için ideal olabilir. Yüksekliğinizi ve yarıçapınızı ayarladıktan sonra ekranın sağ alt köşesindeki “uygula” seçeneğine dokunabilirsiniz.

5. Uçuş Yönünüzü ve Hızınızı Ayarlayın

Uygula’ya dokunduktan sonra, drone’nuz otomatik olarak nesnenizin etrafında saatte 2 mil hızla saat yönünün tersine uçmaya başlayacaktır. Saat yönünün tersine daha hızlı uçmak için kaydırıcıyı sağa sürükleyebilirsiniz veya tanımladığınız hızda saat yönünde uçmak için kaydırıcıyı sola sürükleyebilirsiniz. 

Duraklat düğmesine dokunarak drone’unuzu uçuş yolundayken istediğiniz zaman duraklatabilirsiniz. Bu, çekiminizi yeniden kadrajlamak veya dronunuzun bir bina veya engelle otomatik olarak çarpışmasını önlemek için biraz zamana ihtiyacınız varsa yardımcı olabilir.

Artık drone’nuz otomatik bir uçuş rotasında olduğuna göre, sinematik kamera hareketlerinin bir kombinasyonunu oluşturmak için uçuş ortasında irtifa, yarıçap, yön ve kamera eğimini değiştirmeyi denemekten çekinmeyin. 

Keşfedilecek birçok inanılmaz kombinasyon var.  Point of Interest çekimlerinize biraz yetenek katmak için aşağıdaki 5 kamera hareketini denemenizi öneririm.

POI için Kamera Hareketleri

1. Geri ve Yukarı Çekin
Yere alçaktan başlayın ve öznenize yaklaşın, ardından yavaş yavaş geri ve yukarı çekin. Drone’nuz, nesnenizden yukarı ve uzaklaşıyor gibi görünecek ve harika bir görünüm yaratacaktır.

2. Yukarı Uçun ve Kamerayı Aşağıya Eğin
Kamerayı eğerken yukarı uçmak, drone’nuzun konunuzun yukarısında ve üzerinde spiraller çiziyormuş gibi görünmesini sağlar. En iyi sonuçları elde etmek için kameranın eğimini olabildiğince yumuşak hale getirmeye çalışın.

3. Tilt-Up
POI modundayken kameranızı basitçe yukarı eğmek, nesnenizin harika bir şekilde ortaya çıkmasını sağlayabilir. Bu basit hareketi çeşitli yüksekliklerden deneyin ve nasıl göründüğünü görün!

4. Süpürme Hareketi
İlgi alanınız için geniş bir yarıçap ayarlayın ve irtifanızı makul ölçüde yüksek yapın. Ardından hızınızı uygun gördüğünüz şekilde ayarlayın. Daha yavaş uçuş hızıyla birleşen geniş yarıçap, drone’nuz manzara üzerinde uçarken hoş, ince bir süpürme hareketi oluşturur. Bu, bir mülkün konumunu perspektife sokmak ve çevredeki alanı sergilemek için harikadır.

5. The Reveal Pan
Bu çekimi yapmak bazen daha zor olabilir, ancak güzel drone çekimleri oluşturur. Dronunuzla nesnenize yakın ve daha yavaş bir hızda başlayın. Dronunuz konunuzun etrafından dolanırken, drone’u geldiği yöne doğru yavaş yavaş döndürün. Bu, dronunuz konunuzun etrafında saat yönünün tersine bir yoldaysa, onu sağa döndürmek istediğiniz anlamına gelir. Drone’nuz saat yönünde bir yoldaysa, onu sola doğru derecelendirmek istersiniz. Dairenizin yarıçapını arttırırken bu hareketi deneyin. Bu, konunuzun ve çevredeki alanın güzel ve kapsamlı bir görüntüsünü oluşturabilir.

Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim. Lütfen yorum yaparak bu yazıyı değerlendirin.

Ali KÖRÜK

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu