Haberler

Çin Menşeili Dronlar Yasaklanıyor

ABD tarafından Çin insansız hava araçlarının kullanımını yasaklayan bir değişikliğin haftalar içinde yasalaşması neredeyse kesin görünüyor.

Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) kapsamında yer alan tedbir, herhangi bir devlet tarafından (Çin dahil) yapılan ticari dronların satın alınmasını yasaklıyor. Yasak, hem yeni drone satın alımlarını hem de halihazırda bayilerde bulunan ve altı ay içinde drone uçuşlarını sona ermesini kapsıyor.

ABD Temsilcisi Mike Gallagher (R-Wisconsin), önlemin ulusal güvenlik için gerekli olduğunu söyledi. “Yabancı ülkeler tarafından üretilen dronlar federal hükümete yakın olmamalı. Çin gibi ülkelerden gelen bu ekipman, Çin Komünist Partisinin bu kritik pazardaki neredeyse tekelini desteklemek için vergi mükelleflerinin dolarlarını kullanıyor ve aynı zamanda ciddi bir ulusal güvenlik tehdidi oluşturuyor.

Kongre’nin ABD çıkarlarını, topluluklarımızı ve ulusal güvenlik tedarik zincirimizi korumak için bu iki partili tasarıyı onaylaması zorunludur. ” şeklinde ifade ediyor.

İddia DJI Tarafınca Defalarca Reddedildi

Yasak, esas olarak ABD drone pazarının yüzde 70’ini kontrol eden ve dronlarından gelen verilerin Çin hükümeti tarafından toplandığını defalarca reddeden Çinli drone üreticisi DJI’yi hedefliyor.

Bu yazın başında yayınlanan bir açıklamada şirket, “Sistemlerimizi DJI müşterilerinin fotoğraflarını, videolarını ve uçuş kayıtlarını nasıl paylaşacakları veya paylaşıp paylaşmayacakları konusunda tam kontrole sahip olacak şekilde tasarlıyoruz ve drone veri güvenliği için endüstri standartlarının oluşturulmasını destekliyoruz. tüm drone kullanıcıları için koruma ve güven sağlayacak.

2017 Yılında Orduda Yasaklanmıştı

Tüm bu güvenlik endişeleri ABD Ordusu’nun DJI dronların kullanımını 2017’nin başlarında yasaklamasına neden oldu ve bu yılın başlarında ABD İçişleri Bakanlığı benzer nedenlerle 800 DJI dronluk tüm filosunu kapattı.

Bu ayın başlarında, güvenlik firması Synacktiv, DJI’nin güvenlik uygulamasında olası güvenlik açıklarını bildirdi.

DJI, bu tür iddiaları “yanıltıcı” olarak nitelendirdi ve “DJI’nin devlet ve profesyonel müşteriler için tasarlanmış uygulamalarından beklenmedik veri aktarım bağlantılarına dair hiçbir kanıt olmadığını” söyledi.

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşı drone dünyasını da etkilemiş görünüyor. Bu konuda düşüncelerinizi yorum kısmında lütfen bizimle paylaşın.

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu