FPV

SmartAudio ve Tramp Nedir?

VTX İletişim Protokolleri

Merhabalar bu yazımda SmartAudio ve Tramp Protokollerinden, hangi üreticiler tarafından geliştirildiğinden bahsedeceğim. SmartAudio veya Tramp, uçuş kontrolörü ile bir RC drone veya model uçağın video verici donanımı arasındaki iletişim protokolleridir.

Bu protokoller aracılığıyla, uçuş kontrolörü video verici ayarlarını düzenleyebilir; VTX’inizin ayarları, iletim gücü, bandı ve kanalı kişiselleştirilebilirsiniz.

SmartAudio, TBS (Team Blacksheep) tarafından marka video vericileri için oluşturulmuş bir protokoldür.

Tramp, Tramp HV video vericisi için ImmersionRC tarafından oluşturulmuş bir protokoldür.

SmartAudio’nun kendi içerisinde üç farklı versiyon var. Hangi versiyonu kullandığınızı öğrenmek için aşağıda ki adımları takip edebilirsiniz.

SmartAudio Versiyonu Nasıl Öğrenilir?

Hangi versiyonu kullandığınız ürün sayfası veya kullanım kılavuzunda belirtilmiyor. Bu konu çoğu kullanıcı tarafından kafa karışıklığına sebep oluyor. Şimdi anlatacağım yöntem ile hangi SmartAudio versiyonunu kullandığınızı Betaflight’ta Hata Ayıklama Modunu kullanarak öğrenebilirsiniz.

Blackbox sekmesine gidin, “Blackbox Debug Mode” altında “SmartAudio” öğesini seçin. Diğer iki seçenek için ne seçtiğiniz önemli değil.

  • Kaydet ve Yeniden Başlat” a basın
  • Uzman Modu”nu etkinleştir“(Sağ üst köşe)
  • Sensör” sekmesine gidin, “Hata Ayıkla” dışındaki her şeyin işaretini kaldırın
  • Hata Ayıklama 0 = SmartAudio Sürümü * 100 + Cihaz Modu
  • Hata Ayıklama 1 = Cihaz Kanalı
  • Hata Ayıklama 2 = Cihaz Frekansı
  • Hata Ayıklama 3 = Cihaz Gücü
  • Quad’ınızı çalıştırın ve Debug 0’a bakın, X değeri hangi SmartAudio sürümüne sahip olduğunuzu gösterecektir.

Günümüzde her iki protokol de diğer birçok video vericisinde kullanılmaktadır. Örneğin, SmartAudio protokolünü kullanan RUSH TANK VTX veya IRC Tramp protokolünü kullanan Matek VTX’tir .

Kontrolör ile iletişim kurabilen bir VTX, OSD menüsü veya radyo kontrol ekranı aracılığıyla yapılandırılabilir. Böylece düğmelere basmaya gerek kalmadan kanal, bant ve iletim gücü seçimini kolaylaştırır. Bu, bu ayarlamaları yapmakta zorluk çekmeden VTX’i ulaşılması zor alanlara kurmanıza olanak tanır.

Ayrıca uçuş kontrolörünün VTX’i yönetmesine izin verir. Örneğin: VTX’i, Quadınız uzaktayken maksimum gücünde iletim yapacak ve diğer pilotların videolarındaki paraziti azaltmak için daha yakın olduğunda iletim gücünü azaltacak şekilde programlayabilirsiniz. Veya drone’nun yalnızca devredeyken video iletmesini sağlayabilir ve devre dışı bırakıldığında, VTX’in (hiçbir şey iletmeden) “Pit-mode” girmesini sağlayabilirsiniz.

PID Modu: VTX çıkışını mümkün olan en düşük ayara indirerek, mümkün olan en az miktarda parazite neden olarak, bir Pilotun VTX’ini yarışlar sırasında veya yedek kulübesinde diğer pilotların etrafında kullanmasına izin verir. Bu sayede beklerken diğer Pilotlara zarar vermemiş olursunuz.

Her iki protokol de çift yönlüdür ve iletişim için yalnızca tek bir kablo kullanır, bu nedenle iletişim yarı çift yönlüdür. Kontrolör, VTX’e komutlar gönderebilir ve aynı kablo üzerinden VTX bilgilerini alabilir.

Donanımsal Bağlantı ve Betaflight Port ayarı

Bu protokollerden biriyle uyumlu her video vericisi (VTX), denetleyiciyle iletişim için özel bir kabloya sahiptir. Bu kablo, uçuş kontrol cihazındaki herhangi bir boş UART’ın TX pinine veya bir SoftSerial pinine bağlanmalıdır.

Şu anda SmartAudio ve Tramp protokolleri aşağıdaki uçuş kontrol sistemleri tarafından desteklenmektedir:
BetaFlight, CleanFlight, Inav, KISS, dRonim, FlightOne, ButterFlight.

VTX’inizin hangi protokolle çalıştığını görmek için Betaflight’a bağlandıktan sonra “Video Transmitter” sekmesine tıkladıktan sonra “Current Values” tablosuna bakabilirsiniz.

Cihazınızın VTX tablosu ile ayarlarını nasıl yapacağınızı öğrenmek için buraya tıklayarak yazımıza göz atabilirsiniz. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim. Herhangi bir sorunuz olursa yorum yapmaktan çekinmeyin.

Ali KÖRÜK

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu