Gezilecek Yerler

Bir diğer benzeri Mars’da: Salda Gölü

Yeşilova / BURDUR

3 yıl kadar önce tesadüfen keşfettiğim Salda Gölü’nün bu kadar meşhur olacağını tahmin etmemiştim. Hatta bölge halkı’da buralara kimseler gelmezdi diyerek ne kadar ıssız bir yer olduğunu destekliyor. Kaldı ki namı değer meşhur Saldivler artık ülkemiz dışında da meşhur oldu. NASA tarafından Salda Gölü’nün Dünya üzerinde karbonat ve benzeri formasyonlar olan tek göl olduğunu duyurularak, hem Salda Gölü’nün sahillerindeki beyazlık ile Mars’da bulunan Jezero Kraterinde ki karbonat minerallerinin benzerlik gösterdiğini açıklandı.

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinde, ilçe merkezine 4 km uzaklıkta, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili hafif tuzlu karstik bir göl. İlk zamanlar aşırı yerli turist yoğunluğu sebebiyle ilçe merkezi bu yoğunluğu kaldıramamış. Göl çevresinde aşırı kirlilik oluştuğunu ve düzensizlik sebebiyle insanların araçlarıyla göl kıyısına kadar indiklerini görmüştüm. Salda için üzülmüştüm. Keşfedilmese daha mı iyiyi dedim kendi kendime. Burası gerçekten nadide yerlerden birisi.

Koruma Altında

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu konuya el atılmış ve Göl 2019 yılında Koruma altına alınmış. Sorumluluğu İlçe Kaymakamlığı’na devredilmiş. Bu kararın etkilerini 3 yıl sonra göl çevresine gittiğimde görmüş oldum. Çevre düzenlemesi yapılarak araçların girişi engellenmiş. Bol miktarda çöp konteynırı konulmuş. Ayrıca Polis tarafından bisikletli timlerin ve Jandarma tarafından atlı birliklerin oluşturulduğunu gördüm.

Salda Gölü Etkinlikleri

Doğanın muhteşem manzarasını ayaklarınıza getiren Salda Gölü kıyısında gün doğumu/batımını izleyebilir, piknik yapabilir ya da tercihinizi yürüyüş yapmaktan yana kullanabilirsiniz.

Gölde yüzmeye gelince, göl aniden derinleşebildiği için sadece Yeşilova Belediyesi Halk PlajıDoğanbaba Halk PlajıSalda Orman Bakanlığı Tabiat Parkı gibi belirlenmiş alanlarda göle girilebiliyor. Yüzme bilgisine güvenmeyenler ve yüzme bilmeyenlerin göle girmemesinde yarar var.

Ayrıca Yeşilova Belediyesi Halk Plajı veya Doğanbaba Halk Plajı’nda kamp yapma imkânı da var. Ancak sadece Yeşilova Belediyesi Halk Plajı’nda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ya da bungolov kiralayabileceğiniz bir tesis bulunuyor.

Göl ve gölün çevresi sit alanı olduğu için bu iki yer dışında herhangi bir yerde kamp yapmak ise yasak. Bunun yanında Salda Gölü’nün etrafı düz olduğu için buraya bisikletlerinizle de gelebilirsiniz. Ancak gölün çevresindeki mesafe uzun olduğu için bisiklet seçeneği herkes için uygun olmayabilir.

Konaklama

İlk zamanlar bu konuda yaşanan sıkıntılar zamanla çözülmüş. Bölgede kalabileceğiniz otel ve apartlar mevcut.

Hem Burdur hem de Isparta’da gezilecek ve görülecek çok yer var. En fazla 2 günlük hafta sonu konaklaması ideal olur. Sagalasoss Antik Kenti, Kovada Milli Parkı, Kibyra Antik Kenti, Eğirdir Gölü, Lisinia Doğa, Isparta Kuyucak Köyü, Burdur Arkeoloji Müzesi, İnsuyu Mağarası, Burdur Gölü görülecek yerlerden sadece birkaçı.

Bir hafta ayırsanız dahi Isparta ve Burdur çevresinde gezilecek yerlerin hepsini göremezsiniz. O yüzden burasını gerekirse başlı başına bir tatil rotası olarak düşünün.

Drone Pilotu’nun Gözünden Salda Gölü

Bilmenizde Fayda Var

Gün batımında karşıda görünen dağın gölgesi düşüyor ve kalabalık olduğu için gün doğumunda drone ile çekim daha mantıklı.

Suda yüzebilirsiniz ancak kil yoğunluğu olan bölgelerde yüzmemenizi tavsiye ederim. Zira biranda toprak çökebiliyor ve su altında kalabiliyorsunuz. Ayrıca su içerisinde yılanlar mevcut. Zararsız olduğu söyleniyor. Yine de dikkatli olalım.

Bazı dönemlerde camping için uygun ancak Göl ve çevresi genelde esintili soğuk bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Mangala müsade edilmiyor, sadece bazı noktalarda izin var onlar da uzak.

Salda gölüne giden yol temiz ve düzgün. Turizme uygun olarak yenilenmiş.

Eğer bu rotadan Temmuz aylarında geçiyorsanız kuyucak köyüne lavanta bahçelerine uğrayabilirsiniz.

Nasıl gidilir?

Türkiye’nin en temiz gölü özelliğini taşıyan Salda Gölü, Burdur-Denizli-Antalya şehirlerinin tam ortasında konumlanıyor. Burdur’un Yeşilova İlçesine bağlı Salda Gölü, Burdur merkeze yaklaşık 76 km uzaklıkta.

Bir doğa harikası olan göl Isparta merkeze 107 km, Denizli merkeze 100 km mesafede konumlanıyor. Salda’ya en yakın havalimanları Denizli ve Isparta’da. Ayrıca Antalya da bir alternatif olabilir.

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu