Gezilecek Yerler

Ormanın İçinde ki Güzellik: Kral Havuzu

King's Pool Serik/Antalya

Eminim Akdeniz’in etrafında çevrili Toros Dağlarında keşfedilmemiş ve el değmemiş bir çok yer bulunmaktadır. Bu güzelliklerden bir diğeri de Serik ilçesinin Kozan Köyünde bulunan Kral Havuzu olarak isimlendirilen ulaşılması oldukça güç, dağların yamacında bulunan tertemiz su birikintisidir.

Antalya’ya 70 KM, Serik ilçesine 60 KM uzaklıkta bulunan Krallara Layık Bu doğal güzelliğe ulaşmak ilk kez gelenler için pek de kolay olmuyor. Navigasyon üzerinde işaretlenen konum yanlış ve sizi çok bozuk yollara girmenize sebep oluyor.

Kral Havuzu’na giden Ormancı Yolu

Sabahın erken saatlerinde yola çıktım ve amacım gün doğarken muhteşem çam kokuları içerisinde ilerlemekti. İlk olarak D400 karayolundan Gebiz ilçesine doğru ilerledim. Hacıosmanlar beldesinden sonra yol ikiye ayrılıyor. Siz siz olun navigasyona güvenip sakın yolun solundan devam etmeyin. Aşağıda ki haritada belirttiğim şekilde yolun sağından Haspınar mevkiye doğru ilerleyin. Ben malesef sol taraftan ilerledim.

İlk başlarda Ormanın içerisinde oldukça güzel manzaralı toprak bir yol beni karşıladı. Yol boyunca kenarlarda yığılmış şekilde kesik ağaçlar görüyordum. Yolun Ormancılar tarafından kullanıldığı belliydi. Daha sonraları yol inanılmaz derecede bozulmaya başladı. Eğim arttı ve iri kayalarla dolu bir yol haline geldi. Kısmen araçtan inerek aracın geçeceği şekilde yol yapmak zorunda kaldım. Off-road tarzı veya yüksek bir aracınız yoksa kesinlikle bu yolda ilerleyemezsiniz.

Yol ayrımında ok yönünde ilerleyin

Tüm bu zorlu yollardan sonra Kozan Köyüne ulaşıyorsunuz. Köyün içerisinde ilerleyin ve köy bitiminde tek bir ev kalıyor aracınızı park edebileceğiniz bi alan mevcut.

Köyün sonunda bulunan ev.

Artık 2 KM kadar yaya olarak devam etmeniz gerekiyor. Ağaçlarla çevrili muhteşem güzellikte dar bir patika yolda ilerlerken kaybolmamanız için kırmızı-beyaz işaretleri takip etmelisiniz. Zira buna dikkat etmezseniz kaybolma ihtimaliniz yüksek. Yol boyunca buranın bir zamanlar insan eli değmeden önce daha mükemmel kalacağını düşünüp durdum.

Bazı kısımlarda telefon çekmiyor ve her ihtimali göz önünde bulundurarak kaybolmamanız için mutlaka bölge haritasını çevrimdışı olarak telefonunuza indirmenizi tavsiye ederim.

Patika Yol

Patika yolda ilerlerleken 600 Mt sonra bi su birikintisi göreceksiniz. Üzülmeyin yanlış yerde değilsiniz ve o birikinti Kral Havuzu’da değil 🙂 sağdan yolunuza devam edin.

Bol oksijenli yürüşün ardından uçurumun kenarında, kayaların arasında masmavi rengiyle harika fotoğraflar çekilebileceğiniz Kral Havuzu sizi bekliyor olacak.

Kral Havuzu

Havuzun derinliği 1.5 mt aşmıyor. Suya rahatlıkla girebilirsiniz. Ancak kayanın diğer tarafında uçurum olduğunu unutmamalısınız. Kaygan zeminde dikkatli olun.

Kral Havuzu’nun kuş bakışı görünümü

Burası gerçekten doğa harikası ve görülesi bir yer. İnanılmaz derecede huzur veriyor. Lütfen burayı ziyaret ettiğinizde çevreyi temiz bırakın ve köy halkını rahatsız etmeyin.

Drone Pilotu’nun Gözünden: Kral Havuzu

Kral Havuzu’nun Tam Konumu Neresi?

Kral Havuzu’nun bir çok yanlış konumu olduğu için drone GPS’i ile kaydedilmiş tam koordinatlarını sizinle paylaşıyorum.

37°12’10.7″N 30°54’43.1″E

37.202976, 30.911970

Haritada Logo ile doğru Konum işaretlenmiştir.

Kral Havuzu ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları yorum kısmında sorabilirsiniz. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu