Gezilecek Yerler

Dünyanın 2. Büyük Kanyonu: DARK CANYON

Kemaliye / ERZİNCAN

Eminim dünyanın 2.büyük kanyonunun Erzincan’ın ilçesi Kemaliye’de olduğunu birçoğumuz bilmiyoruz. Amerika’daki Grand kanyondan sonra gelen bu kanyon tam bir doğa harikasıdır. Bugün Kemaliye olarak bilinen ilçe 11.yy ilk yarısında Van yöresinden göçen Ermenilerce iskan edildiği bilinmektedir. Kasabanın eski adı Agin olup ermenice “göze – pınar anlamına gelmektedir.

Fotoğraf: Ömer Gökçen BAYRAKÇI
Kemaliye İlçesi Genel Görünüm

İlçe, 1900’lü yılların önemli bir ticari merkezidir. Kaynaklar, o dönemde bütün çevre illerden, ticaret için eğin’e gidildiğini aktarır. Cumhuriyetten sonra, ilçe yoğun göç veren yerlerden biri olmuştur. Bugünkü nüfusu 2500 civarı olan Kemaliye bir çok bürokrat çıkartmıştır ve halkı oldukça kültürlü bir yapıya sahiptir, birçoğu İstanbulda yaşayan halkının büyük çoğunluğu yaz tatilinde burasını hareketlendirmektedir.

Vali Recep Yazıcıoğlu Köprüsü

Resimde Vali Recep Yazıcıoğlu köprüsü görünmektedir, ayrıca Köprü isimli filmde bu köprüyü konu almaktadır. 1966 yılında yapına başlanan Keban barajının Yukarı Fırat havzasında bulunan bu bölümü 1974 yılında su tutmaya başlayınca burdaki köprü sular altında kalınca 22 köyün bağlantısı dış dünya ile kesilmiş ulaşımda küçük kayıklar ve feribot a bel bağlanmıştır ancak bu da yeterli çözüm olamamıştır. Devlet yeni köprü için 1 trilyon maliyet çıkarttığı için köprü bi türlü yapılamamış bunun üzerine Vali Recep Yazıcıoğlu bir kısmını devletten bir kısmınıda yöre halkından toplayarak köprünün yapımına 1993 yılında başlamıştır. 1997 yılında yapımı tamamlanan köprü tam 300 milyara mal olmuş yöre halkının ulaşım sıkıntısı son bulmuştur.

İlginç Ev

Bu zor yolları aştıktan sonra sizi yeşillikler içinde bir ilçe karşılıyor, ilk önce kayanın üzerine yaptıkları ev ile dünyanın en ilginç evleri arasına girmeyi başarmış bu evi öreceksiniz ilçe girişinde.

Fotoğraf: Ömer Gökçen BAYRAKÇI
Kemaliye Girişinde ki ilginç ev.

İlk başta bu ilginç eve ulaşmaya çalıştım. Buraya ulaşmak için iki farklı yol görünüyordu. 1. Yola girdiğimde büyük harflerle “Bu yol tepede ki eve gitmez!” uyarısını gördüm. Sonra aracımı geri çevirerek 2. yola girdim. Şimdi evin yolunu bulmuştum. Fakat burada da şöyle bir uyarı vardı “Rahatsız Etmeyin!” 🙂 belli ki çok rahatsız eden olmuş. Evin turistik bir mekan olmadığını anlayarak oradan uzaklaştık.

Siz siz olun bu eve gitmeye çalışmayın araç ile virajlı Kemaliye yoluna çıkmak oldukça zor oluyor.

Macera Tutkunlarının Vazgeçilmez Durağı

Kemaliye’de neler yapabileceğimize bu videola birlikte bakalım.

İlçede yerel bi gazeteye ait olan konaklama merkezi, bir öğretmen evi, yine özel bir konuk evi ve bir kaçtane otel bulunmaktadır. Öğretmen evinde yaz günleri yer bulmanız zor olabilir o yüzden gitmeden önce arayıp yer ayırtmanızı tavsiye ederim çünkü biz gittiğimizde yer bulamadık. Kısa bir araştırma yaptıktan sonra ilçe merkezinde oldukça temiz manzarası güzel  Bozkurt otele yerleştik. Açık büfe kahvaltısı ve kanyona karşı manzarasıyla oldukça güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Fotoğraf: Ömer Gökçen BAYRAKÇI
Taş Yoldan bir kesit

Kanyonun hemen yanında kanyona paralel olarak uzanan yapımının 132 yıl sürdüğü tamamen insan emeği taş yol bulunmakta. Devasa kayalar, insan gücüyle kırılıp, onlarca tünel kazılmış.Yolun hikayesini bilenler “Önceleri Kemaliye’ye çok kar yağarmış. 3-4 ay bütün çevre ile irtibatı kesilirmiş. 1800’lü yıllarda o zaman ilçenin büyükleri Fırat kenarından kıyıdan bir yol açarsak orası kar tutmaz kolaylıkla Erzincan- Sivas yoluna çakarız diye düşünmüşler. ” diye anlatıyor. Yol bir çok irili ufaklı tünelden oluşmakta ancak bir aracın sığabildiği tüneller aracınızı oldukça zorlayabilir daha çok jeep veya motorla gitmenizi tavsiye ederim, ayrıca ilçede bisiklet kiralayıp tünelleri gezmeniz mümkün.

Fotoğraf: Ömer Gökçen BAYRAKÇI
Karanlık Kayon’dan bir kesit

Kanyon adını karanlık dere diye bilinen dereden almaktadır. Bu dere 500m yükseklikte kayaların arasından kayaların dibine doğru akan yatağına AKUT un bile inemediği söylenen bir deredir.

Fotoğraf: Murat TURNA
Kemaliye Köprüsü

Drone Pilotunun Gözünden Karanlık Kanyon

Video görüntüleri “Alp Karagülle , Yoltay Bekir , Muhammed Kösen ‘ye aittir.

Yukarıda ki videoda izlediğiniz bu yol Erzincan’a devam etmekte ve oldukça zorlu bir yol tam 174km olan bu yol epey virajlı ve dar yollardan oluşmaktadır.

Köprüyü geçtikten sonra yine tünele giriyorsunuz tünel çıkışında solda  küçük bir iskele var buradan tekne gezisine çıkabilirsiniz. Dilerseniz küçük 4-5 kişilik motorlar var onların sahibini bulup özel olarak anlaşabilirsiniz yada kemaliyenin tek turizm acentesi olan kedost un düzenlediği tura katılabilirsiniz kişi başı 20tl almaktadırlar. www.kedost.com internet sitesinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf: Ömer Gökçen BAYRAKÇI
Kemaliye Kış Manzarası

Karanlık Kanyon’da 2008 yılından beride Uluslararası Doğa Sporları kapsamında BASE jumping atlayışları yapılmaktadır. Haziran ayının son haftası giderseniz uslararası Erzincan-Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Sporları Şenliği´ne katılma fırsatı bulur 500m yükselkilğinde ki kayalardan kanyonun içine doğru paraşütle atlayan sporcularn son saniyelerde nasıl paraşütlerini açıp ölümle dans ettiklerini görürsünüz.
1940’lara kadar geçimini halıcılık, bez dokumacılığı, ayakkabıcılık, bakırcılık gibi el sanatlarıyla sağlayan, ama ardından şehre göçlerle, nüfusu 2500’lere kadar inen, yazları ise doğa sporları sayesinde, nüfusu 5000’lere çıkan kasaba, yaz aylarında turist çeken bir bölgedir.

Kemaliye´nin kuzeydoğusunda Ala mağarası bulunmaktadır ancak henüz turizme açılmadığı için mağaracılık deneyiminiz varsa rehber eşliğinde gidebilirsiniz. Ala Mağarasının içinde dehliz ve kanallar bulunmaktadır. Girişinde sızıntı olarak akan suyun, ala ve sedef hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.Dilerseniz burada kısa bir yüzme molası verebilirsiniz.

Karanlık Kanyon’a nasıl gidilir?

Kaynaklar:Tatilmaceralari.com
Drone Pilotları “Ömer Gökçen BAYRAKÇI, Ali KÖRÜK, Müştak AĞRILIKLI”

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu