Gezilecek Yerler

Ormanın Yüzüğü: Deliklikaya Şelalesi

Murgul / ARTVİN

Murgul ilçesine bağlı Başköy‘de sarp ormanlık alanda, köylülerden başka kimsenin varlığını bilmediği kayanın içinden akan şelale bölgesine, birkaç yıl önce yol götürülmüş.

Tortul kayaç üzerindeki kireç ve kil taşının suyu aşındırmasıyla oluştuğu bilinen, 4 metre yarıçaplı doğal delikten akan suyun 7 metre yüksekten dökülmesi ile oluşan şelaleye, halk tarafından ‘Delikli Kaya‘ adı verilmiş.

Favori fotoğraf açılarımdan birisi

Bazen inanması güç doğa olayları ile karşılaşır insan.

Şelalenin yukarıdan görünümü

Belkide o olaylar; o doğa olayları her zaman yaşanıyor fakat doğanın, dünyanın en büyük düşmanı olan insanlar böyle güzellikleri ya görüyor yada görememesi için kendini saklıyor.

Zaman içinde akan suyun büyük bir kaya üzerinde oluşturduğu 4 metre çapındaki delikten 7 metreden dökülen su ile meydana çıkan muhteşem görüntü ve atmosfer insanı büyülemeye yetiyor.

Drone Pilotunun Gözünden Deliklikaya Şelalesi

Video görüntüleri Drone Pilotu ” Barış Metin Tüzüner“e aittir.

Deliklikaya Şelalesi’ne nasıl gidilir?

Şelale Artvin’in Murgul ilçesine yaklaşık 7 km uzaklıktaki Başköy’de bulunuyor. Murgul merkezden sonra köye girdiğimizde doğru yolda olup olmadığımızdan emin olamadık.

Bizi şelaleye götürecek bir tabela da karşımıza çıkmayınca kapıda halı çırpan bir teyzeye yol sormayı tercih ettik. O da yola devam etmemizi karşımıza çıkan ilk yol ayrımında da taşlıklı yoldan gitmemiz gerektiğini söyledi. Taşlık yola ulaştığımızda ise yanımızdan geçen bir amca yoldan sapmadan devam edin dedi. Bu arada yol sorduğumuz herkes de bize ısrarla memleket soruyordu. Şunu belirteyim köyün içerisinde şelale için tabelalar var hatta taşlık yola ulaştığınızda da yazıyor ama buradan sonrası yeterince yönlendirici sayılmaz. İlerlerken sola doğru bazı çıkışlar vardı; biz hiçbirine sapmadan devam ettik. 

Şelaleden önce de  bir işletme kendi tabelasını asmış  “Deliklikaya Alabalık Çiftliği” diye. Ona dönmeyip sadece “Deliklikaya” yazan yönde  ilerlediğimizde zaten şelale karşımıza çıkıyor. Şelalenin önünde araba park edebilecek kadar geniş alan bile bulunmakta.

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu