Haberler

Drone’ların harikalar yarattığı alanlar

Drone’lar son yılların en popüler teknoloji ürünleri arasında bulunuyor.

Kullanım amacına göre üretilen drone’lar gelişen teknoloji ile beraber büyük bir hızla hayatlarımızda yerini alıyor. Kumandalar üzerindeki LCD ekranlar sayesinde sürüş sırasında çekimler de eşzamanlı olarak görüntülenebilen drone’lar, pek çok farklı alanda kullanılabiliyor.

Reklamcılık

Drone’ların en yoğun kullanıldığı alanlardan biri reklamcılık.  Devrim harikası drone’lar sayesinde havadan çekilen fotoğraflar ve videolar tanıtım amacıyla kullanılıyor. Drone’lar uzaktan kontrol edilip  belirli bir bölgenin fotoğraflarını çekebiliyor.

Taşımacılık

Amozon başta olmak üzere e-ticaret sektöründeki birçok şirket  taşımacılık için drone’lara yatırım yapıyor. Drone, alt bölüme yerleştirilen mekanizmayla yük taşıyabiliyor. Drone’lar online alışveriş ve online yemek siparişleri için kullanılıyor.

Yangın söndürme

İnsansız hava araçları 50 metre yüksekliğe çıkabiliyor. Bu nedenle orman yangınlarına müdehale edilebilmesini sağlıyor. Drone’lar uzaktan kontrol edilerek haznesindeki suyu havadan boşaltıyor ve yangın söndürmeden aktif rol oynuyor.

Arama – kurtarma çalışmaları

Drone’lar, kamera ve manyetik dalgaları algılayabilen sensörden oluşan modül yardımıyla arama kurtarma cihazına dönüşebiliyorlar. Kamera ve sensörler her türlü drone’lara entegre edilebiliyor. Böylece boğulma vakalarında havadan tespit yapılabiliyor.

Sizlerde Türkiye’de gönüllü olarak Arama/Kurtarma faaliyetlerine katılmak isterseniz buradan Pilotluk bilgilerinizi bize göndererek Drone Seferberliğimize katılabilirsiniz.

Trafik Denetimleri

Kara trafiğindeki yoğunluk nedeniyle trafik polisleri her kural ihlalini tespit edemeyebiliyor. Drone’lar trafik polislerinin yerini alıyor.

Önemli Görevler

İnsanlığın her ihtiyacına hizmet edebilecek Drone’lara birçok önemli görev yüklenebiliyor. Örneğin Çin’de ortaya çıkan Coronavirüs‘ün tehlikeli boyutta hızlı yayılmasından dolayı drone’lar ile caddelere çıkan vatandaşlar uyarılmakta ve virüse karşı dezenfektan işlemi yapılmaktadır.

Drone’lar ile sokakların ilaçlandığını bu video da görmekteyiz.
Caddelerde bulunan Çin Vatandaşlarının Dronelar ile tek tek tespit edilerek uyarılması.

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu