İncelemeler

Savaşta Rakiplerini Geride Bırakan Üstün Pervane: Master AirScrew

Dronunuza Hakettiği Değeri Verin

Drone hobisine başladığımda ilk olarak Mavic AIR kullanıyordum. Kullananlar bilir her yönden harika bir cihazdı ancak tek olumsuz yanı ise yüksek ve arı vızıltısı gibi ses çıkartıyor olmasıydı. Drone uçurmanın bir çok yasal engeli varken istediğimiz en son şey dronun insanların dikkatini çekmesidir.

Şimdi sizlere gürültü ve performans anlamında harika bir çözüm sunan Master AirScrew’den bahsedeceğim. Daha kullanmaya başladığınız ilk andan itibaren daha az ses çıktığını duyabiliyorsunuz. Üstelik daha az ses çıkarmasının yanında performans ve uçuş süresinde artış gözlemliyorsunuz.

Mavic AIR ve Mavic 2 dronumda uzunca bir süre (3 Yıl) Master AirScrew kullandıktan sonra Orjinal mavic pervanelerimi taktım ve o gün anladım ki Master AirScrew ses anlamında gerçekten muhteşem. Orjinal pervaneleri zorunlu olmakdıkça kullanmamaya karar verdim.

Firma aynı zamanda FPV Pilotları ve diğer tüm drone üreticileri için de 5” den 24” e kadar harika pervaneler sunuyor.

Pervane Kalitesinde Neler Önemlidir?

Size ve uçuş tarzınıza en uygun kaliteyi seçmek için bazı önemli noktalar vardır. Şimdi sizlere bunlardan bahsedeceğim.

1-Üretim Malzemesi

Pervaneler farklı malzemelerden üretilebilir: Plastik kompozit, karbon fiber, ahşap gibi. Pervane, her bir malzemede farklı davranışlar sergiler. Örneğin, karbon fiber ve ahşap pervaneler gerçekten serttir ve en iyi bilinen özellikleri düzgün (smooth) performanslı olmalarıdır. Fakat güvenilir marka plastik pervaneler, aşırı derecede sağlam olabilir.

Gerçekten, bu hobiye gönül vermiş birçok Drone Pilotu sağlam plastikten yapılmış pervaneleri tercih eder. Çok uzun süre dayanabilir ve bütçe olarak sizi yormaz. Çarpmalarda kolay kırılmaz, fakat kolay bükülür.

Dikkat! Eğer bükülmüş pervaneyle uçmaya devam ederseniz, dronunuzun titreşim alacaktır. Motor fazla ısınmaya başlar ve uçuş kartını zorlar. Zaten pervanenin büküldüğü motorun sesinden çok rahat anlaşılabilir.

Daha önceleri kavak ağacına ufak bir sürtme sonucu orjinal Mavic2 Pervanelerinin gövdeden direkt olarak yırtıldığını gördüm. Daha sonra daha sert bir elektirik teline Master AirScrew ile sürttüğümde gövde kısmının sapasağlam olduğunu yalnızca uç kısmının koptuğunu gördüm. Master AirScrew’in üretim malzemesi gayet tatmin edici.

FPV kısmında ise bilinen markalara göre çok çok iyi. Sert çarpmaların üstesinden kolayca gelebiliyor.

2-Ağırlık

Hafif pervaneler, ağır olanlara kıyasla daha iyi bir performans sergiler. Çünkü hafifliklerinden dolayı atalet momentleri düşüktür. Quadlarda RPM değişimleri çok hızlıdır ve böylelikle teoride tepki seviyesi de yüksektir. Bu gibi durumlarda daha hafif pervaneleri kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Bilgi Notu! Dönmekte olan bir cismin, dönme hareketine karşı durmasına atalet momenti yani eylemsizlik momenti denir. Eylemsizlik momenti, toplam dönme hareket gücüne karşı direnç oluşturur ve bu yüzden cisim, tam verimde dönemez. 

Hafif pervaneler, birçok motorda kullanılabilir çünkü dönmek için daha az torka ihtiyaç duyarlar.

Pallerin ağırlık dağılımı da farklılık gösterebilir. Bu da atalet momentini direkt olarak etkiler. Her bir pal için toplam ağırlıkların merkezi, mil bağlantı göbeğine ne kadar yakınsa o kadar iyidir. Pervanenin ucuna doğru incelmesi de bu yüzdendir diyebiliriz.

3-Katılık

Kısaca şöyle açıklayayım: motor en son RPM değerine ulaştığında, eğer pervaneniz esnek ise yukarı esneme yapar. Bu da itmenin düşmesine sebep olur ve stabilizeyi etkiler. Acayip bir sese sebebiyet verir, yüksek hatve titreşimi de bundandır. İyi bir pervane için yüksek katılık çok önemlidir.

Malzemenin kalitesi ve ne kadar kullanıldığı katılığı direkt olarak belirler.

4-Mühendislik

Seçtiğiniz pervanenin 2 veya 3 bıçaklı olması tamamen sizin uçuştan beklentinize bağlıdır. Pervanedeki pal sayısının artması yüzey alanını arttıracaktır ve daha fazla itme sağlanacaktır fakat bir o kadar da akım tüketimi yükselecektir.

Pal (blade) korda hattı

Pervanenin hatvesini ve uzunluğunu arttırarak, daha fazla itme elde edebiliriz fakat bunu yapmak, yüksek akım tüketimi olarak karşımıza çıkacaktır. Doğal olarak pallerin yüzey alanı artacak ve süreklenme (drag) de artacaktır. Daha fazla hava itilecek fakat motoru döndürmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulacaktır. 

Pal ve Hatve’nin hava aracına etkisi

Yukarıda resmi şöyle yorumlayabiliriz. Elinize bir tornavida alın ve solda ki vidayı sıktığınız zaman daha hızlı, sağda ki vidayı sıktığınızda daha yavaş girdiğini göreceksiniz. Pervanelerde ki Pal ve hatvelerde bu şekildedir.

Tüm bu hususları dikkate aldığımızda performans bir yana pervanenin: hava aracı üzerinde motordan, ESC’ye kadar bir çok donanımda etkisi olduğu ve enerji tüketiminde büyük rol oynadığı ortada. Master AirScrew kullanıcıya en iyi ürünü sunmak için 2015’ten bugüne tamamen bilgisayarla çalıştırılan Enjeksiyon kalıplama makineleri, 5 eksenli freze merkezleri, CNC programlı torna tezgahları, otomatik üretim izleme ve kalite kontrol çevre ekipmanları dahil olmak üzere dünyanın en ünlü sağlayıcılarından yepyeni, son teknoloji üretim ekipmanlarına önemli bir yatırım yapmış. Hem Mavic hemde FPV kullanıcısı olarak sonunda bu işi profesyonel yapan birilerini görmek güzel..

Üretim hattını izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Master AIR Screw

Master Airscrew, 45 yılı aşkın uzmanlığı ile dünya çapında en çok tanınan Model Uçak pervaneleri ve aksesuarları markalarından biridir. Tam olarak oyulmuş veya enjeksiyonla kalıplanmış Windsor Pervane kanatları, olağanüstü verimliliğe ve düşük gürültü profiline sahiptir.

“Ağaç gövdesinde ki pervaneyi görebiliyorum.”

ABD Donanması test pilotu Frederick Templeton Jamieson tarafından kurulan şirket ilk pervanelerini 1976 yılında üretmeye başlamış. O yıllarda kurucusu Frederick Pilot içgüdülerini ve aerodinamik bilgisini takiben, kanatları için performans ve verimlilik arasındaki en iyi dengeyi bulmaya kararlıymış. Öyle ki uygun Ağacı gördüğünde “Ağaç gövdesinde ki pervaneyi görebiliyorum.” şeklinde ifade kullandığı söyleniyor.

Bir Drone Pilotu olarak tüm bunları duymak ve aradığım markayı bulabilmek mutluluk verici. Bazı Drone Pilotları Orjinal pervaneden vazgeçmiyorlar. Ama benim 3 yıllık bir süreçte çektiğim tüm çekimlerin arka planında bu harika pervaneler oldu. Bu pervaneler mühendislik ürünü olup, uygun pal/hatve yapısından dolayı -0.5 dB daha az ses ve %5 ila %10 arası daha fazla uçuş süresi tanıyor. Bence en önemlisi dronunuzun motorlarını yormuyor ve stabilizasyon çok iyi. Örneğin Orjinal pervaneleri kullandığınızda motorları ellerinizde kontrol ediniz. Aşırı ısındığını fark edeceksiniz.

RCbenchmark tarafından yapılan testin raporunu aşağıdan indirebilirsiniz.

Ayrıca tüm bunların yanında renk seçeneklerinin olması da bir başka güzel.

Pervane Renk Seçenekleri

Sizler de bu pervaneyi satın alıp deneyebilirsiniz.

Ürünü satın almak için resmi sitesi: https://www.masterairscrew.com/

Tüm ülkelere DHL ile hızlıca kargoluyorlar.

DHL kargo olması sizi korkutmasın fatura bedelinin yüzde 20’si kadar vergi ödeniyor.
İlginçtir bana 5.19 TL vergi çıkarttılar.

DHL ödeme sistemini geliştirmiş. Artık daha kullanıcı dostu ve diğer Express şirketlere nazaran iyi konumda. (ilk tecrübemi 2017 yılında yapmıştım) Hızlıca gümrük işlemlerinizi yapıp verginizi ödeyebiliyorsunuz.

Ürünü satın aldığınızda kompakt bir kutu içerisinde güzel bir saklama kesesi ile birlikte geliyor. Eski pervanelerinizi doğruca bu keseye koyup kaldırabilirsiniz. 🙂 Ben 3 yıllık süreçte çok memnun kaldım. Umarım sizlerde beğenirsiniz

Aşağıda ki resimde örnek olarak Master AIRSCREW ile yükseltilmiş Mavic 2 cihazımı görebilirsiniz.

Master AIRSCREW / Mavic 2

Sizler hangi tarz pervaneleri tercih ediyorsunuz. Lütfen yorum kısmında belirtmekten çekinmeyin. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

ALİ KÖRÜK

networksherlocked

"Hayatta kalanlar, türlerin ne en güçlüsü ne de en zekisidir; hayatta kalanlar kendini değişime en çok uydurabilenlerdir."

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu